×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Gertruda Uścińska: Do ZUS wpłynęło 341,2 tys. wniosków emerytalnych

  • Autor: PAP/JS
  • 27 lis 2017 16:16

Od początku października do piątku 24 listopada do ZUS wpłynęło 341,2 tys. wniosków w związku z obniżeniem wielu emerytalnego; W ponad 80 proc. przypadków wydaliśmy już decyzje - powiedziała prezes Zakładu prof. Gertruda Uścińska.

Gertruda Uścińska: Do ZUS wpłynęło 341,2 tys. wniosków emerytalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Ciekawe są dane dotyczące struktury decyzji emerytalnych, ich wpływu na rynek pracy i sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

• Analizując informacje zawarte we wnioskach, które już obsłużono, widać, że większość osób jest nieaktywna zawodowo przed złożeniem wniosku.

• Jest ich aż 49 proc., z których większość (37 proc.) do niedawna pobierało rentę lub świadczenia przedemerytalne.

"Jeśli mamy już 341,2 tys. wniosków emerytalnych, które wpłynęły do ZUS w związku z obniżeniem wielu emerytalnego. Zakład na bieżąco obsługuje je i wydaje decyzje emerytalne, to można powiedzieć już na tym etapie, że organizacyjnie poradziliśmy sobie z tą zmianą w prawie" - oceniła prezes.

Przypomniała, że szacowano, iż ze wszystkich 410 tys. wniosków, które mogą napłynąć do końca roku, złoży je w tym okresie 83 proc. uprawnionych, czyli 331 tys. osób. "Opierając się na dotychczasowych doświadczeniach z poprzednich lat spodziewaliśmy się takiej liczby wniosków w całym kwartale, a zdołaliśmy je obsłużyć jeszcze przed końcem listopada" - powiedziała.

Zaznaczyła, że realizacja planów zarządu i to, że udało się obsłużyć taką masę wniosków i osób, to wynik zaangażowanie pracowników zakładu. "Za to zaangażowanie należy się godziwe wynagrodzenie. Wypłacamy więc systematycznie dodatki za godziny nadliczbowe, a na koniec kwartału mamy zapewnione środki na nagrody za ponadstandardową pracę pod stałą presją czasu" - powiedziała. "To się pracownikom ZUS należy" - dodała.

W jej ocenie ciekawe są dane dotyczące struktury decyzji emerytalnych, ich wpływu na rynek pracy i sytuację Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. "Analizując informacje zawarte we wnioskach, które już obsłużyliśmy, widać, że większość osób jest nieaktywna zawodowo przed złożeniem wniosku. Jest ich aż 49 proc., z których większość (37 proc.) do niedawna pobierało rentę lub świadczenia przedemerytalne, a 12 proc. nie pobierało świadczenia i nie było aktywnych zawodowo.

Kolejne 28 proc. to osoby, które w momencie występowania o emeryturę nie rozwiązały stosunku pracy, a 7 proc. to ci, którzy nie musieli rozwiązywać stosunku pracy, gdyż wykonują pracę w ramach umowy cywilnoprawnej bądź prowadzą działalność gospodarczą - podała profesor.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Gertruda Uścińska: Do ZUS wpłynęło 341,2 tys. wniosków emerytalnych

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA