Gdzie najwyższe, a gdzie najmniejsze emerytury?

Ściana wschodnia i dużo dzieci to przepis na niską emeryturę. Żeby na starość mieć dużo pieniędzy, trzeba pracować w kopalni.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdzie najwyższe, a gdzie najmniejsze emerytury?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/Gazeta Wyborcza

8 lis 2013 10:00


ZAKTUALIZOWANA: GUS sprawdził, w jakich województwach emeryci i renciści mają średnio najwięcej, a w jakich najmniej pieniędzy. Dane obejmują pierwsze półrocze 2013 r. Przeciętne świadczenie w kraju to około 1900 zł brutto miesięcznie - informuje "Gazeta Wyborcza".

Najubożsi seniorzy mieszkają na ścianie wschodniej. Przykładowo w województwach podkarpackim i lubelskim dostają co miesiąc ok. 1600 zł brutto. Na przeciwnym biegunie jest Śląsk. Seniorzy dostają tu mniej więcej 2260 zł brutto.

Emerytury i renty rolnicze wzrosły więcej niż pracownicze, ale są od nich niższe.

Przeciętna miesięczna emerytura i renta brutto rolników indywidualnych  w I półroczu. wyniosła 1,11 tys. zł i w skali roku zwiększyła się o prawie 7 proc. Tu nie ma tak dużej rozpiętości regionalnej jak w przypadku świadczeń wypłacanych z ZUS.

W ośmiu województwach emerytury i renty były wyższe niż średnia w kraju. Liderem także jest Śląsk (1,36 tys. zł). A najniższe wypłacono w woj. w mazowieckim, małopolskim i podlaskim (odpowiednio o 3,5 proc., 3,3 proc. i 3,2 proc. mniejsze niż średnio w kraju), czyli ok 1,07 tys. z.

Dlaczego mieszkańcy Śląska mają najwyższe emerytury? W tym regionie jedna trzecia wszystkich świadczeń to świadczenia górnicze, które zdecydowanie podnoszą średnią.

Górnik na emeryturze ma przeciętnie 3800 zł. Wysokie emerytury górnicze biorą się z wysokich dopłat budżetu państwa. Pielęgniarka czy nauczyciel dostają emeryturę na podstawie rzeczywistych lat pracy. Górnikowi jeden rok pracy liczy się, jakby pracował 1,5-1,8 roku. Poza tym górnicy na emeryturę muszą pracować jedynie 25 lat. Inne grupy - po podwyższeniu wieku emerytalnego - nawet 40.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.