Gdzie emerytura zastępuje pensję w największym stopniu?

Polski pracownik przechodząc na emeryturę może liczyć na świadczenie w wysokości przeciętnie 48 proc. ostatniego wynagrodzenia brutto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Gdzie emerytura zastępuje pensję w największym stopniu?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 cze 2014 12:52


OECD zbadało stopę zastąpienia brutto pensji emeryturą w swoich krajach członkowskich oraz w ośmiu innych gospodarkach światowych: w Argentynie, Brazylii, Chinach, Indiach, Indonezji, Rosji, Arabii Saudyjskiej i w Republice Południowej Afryki.

Według badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju najwyższa stopa zastąpienia pensji emeryturą jest w Arabii Saudyjskiej i wynosi 100 proc. Oznacza to, że przeciętna wysokość emerytury była równa przeciętnej wysokości ostatniego wynagrodzenia brutto - podaje portal rynekpracy.pl.

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła Holandia ze stopą zastąpienia 90,7 proc., a tuż za nią znalazła się Argentyna, gdzie pracownik odchodzący na emeryturę otrzymywał przeciętnie 90,4 proc. ostatniej pensji.

Średnia dla państw członkowskich OECD wyniosła 54,4 proc. Stopa zastąpienia dla polskich pracowników znalazła się poniżej średniej, podobnie jak m.in. stopa zastąpienia w Norwegii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Zdecydowanie najniższe emerytury w relacji do ostatniego wynagrodzenia brutto otrzymywali mieszkańcy RPA - 9,6 proc. oraz Indonezji - 14,1 proc..

Nieco odmiennie prezentują się dane obrazujące stopę zastąpienia netto (czyli stosunek do przeciętnego wynagrodzenia netto). Różnice wynikają w głównej mierze z tego, że emeryci, ze względu na niższy poziom świadczeń emerytalnych w porównaniu do wynagrodzeń, odprowadzają zazwyczaj niższe podatki niż grupa osób zatrudnionych. Dodatkowo zwykle nie odprowadzają oni składek na ubezpieczenia społeczne.

Różnica pomiędzy średnią stopą zastąpienia brutto w krajach OECD a stopą zastąpienia netto w krajach OECD wyniosła w 2012 roku 11,4 p.p. Najwyższa stopa zastąpienia netto występowała ponownie w Arabii Saudyjskiej (109,9 proc.). Na drugim miejscu znalazła się natomiast Argentyna (105,6 proc.). Pozostałe kraje o najwyższej stopie zastąpienia netto to: Holandia (101,1 proc.), Węgry (95,2 proc.) i Turcja (93,6 proc.). Stopa zastąpienia netto w Polsce, podobnie jak stopa zastąpienia brutto, była niższa od średniej OECD (65,8 proc.) i wyniosła w 2012 roku 59,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.