- Autor: aw/PAP
- •24 paź 2017 18:33
Projekt ustawy okołobudżetowej na 2018 r. wprowadza wiele bardzo ważnych ustaleń co do wynagrodzeń, funduszy i finansowania przedstawicieli różnych branż i służb.

• Rząd przyjął we wtorek (24 października) projekt ustawy okołobudżetowej na 2018 r.
• Przewidziano m.in. zamrożenie funduszu płac w budżetówce, finansowanie staży lekarskich z Funduszu Pracy, umorzenie części pożyczek udzielonych przez państwo Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych.
• Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 (ustawa okołobudżetowa) jest ściśle związany z projektem ustawy budżetowej na przyszły rok.
Do najważniejszych propozycji zawartych w projekcie związanych ze świadczeniami w sektorze finansów publicznych zaliczono: utrzymanie na poziomie z 2017 r. podstawy naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oraz świadczeń socjalnych dla nauczycieli, emerytów i rencistów - byłych żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych, a także pracowników uczelni publicznych.
Ponadto projekt w tej części przewiduje "zamrożenie" maksymalnych wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami oraz podmiotami prawnymi oraz "zamrożenie", co do zasady, na poziomie 2017 r. lub na poziomie planu finansowego na 2018 r. ujętego w projekcie ustawy budżetowej na 2018 r., funduszu wynagrodzeń w jednostkach i podmiotach prawnych sektora finansów publicznych.
Projekt przewiduje zmiany dotyczące Funduszu Pracy. Zakłada, że ze środków tego funduszu finansowane będą staże podyplomowe lekarzy, lekarzy dentystów oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.
"Przedłużone zostaną na 2018 r. rozwiązania dotyczące bardziej efektywnego systemu wspierania wynagrodzeń pracowników powiatowych urzędów pracy (zachowane zostanie powiązanie między przekazywanymi środkami a uzyskiwaną efektywnością działań urzędów pracy związanych z aktywizacją zawodową bezrobotnych)" - napisano w komunikacie CIR.
Zmiany dotyczące Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przewidują finansowanie ze środków tego funduszu zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, zasiłków pogrzebowych, a także kosztów obsługi tych świadczeń.
W ramach Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych zwiększony zostanie udział środków funduszu celowego na zadania związane ze zdrowiem publicznym w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

KOMENTARZE (1)