Już na początkowym etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych wiele osób spotyka się z nowymi obowiązkami – podpisanie umowy, zgłaszanie list pracowników, obsługa ich dyspozycji – z każdym z tych działań związane są pewne formalności. Nie inaczej jest też na etapie obsługi programu – tu również pracodawca będzie miał do czynienia z zagadnieniami takimi jak obsługa dokumentacji czy ochrona danych osobowych. Jak sobie poradzić z tymi formalnościami? Zapytaliśmy o to eksperta w dziedzinie PPK – Katarzynę Chmielak, dyrektora departamentu rozwoju i operacji PPK w PFR TFI.
- Autor:Artykuł promocyjny dostarczony przez PFR TFI
- •17 lut 2021 17:05

Wiedza to podstawa
Wdrożenie i obsługa PPK to dla każdego pracodawcy nowe obowiązki. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ich wypełnienie jest dodatkowym obciążeniem. Aby skutecznie zarządzać nimi, a także poradzić sobie z dokumentacją, warto zacząć od solidnego przygotowania – mówi Katarzyna Chmielak i dodaje: główne obowiązki pracodawcy na etapie wdrożenia obejmują: wybór instytucji finansowej, podpisanie umowy o zarządzanie PPK z wybraną instytucją, komunikację z pracownikami a następnie zgłoszenie pracowników do programu i zawarcie w ich imieniu umów o prowadzenie PPK.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Jakich formalności pracodawca powinien dopilnować na tym etapie? Wybierając instytucję finansową, należy pamiętać, że wybór powinien być zgodny z interesem osób zatrudnionych, czyli spełniać oczekiwania pracowników. Należy więc na tym etapie zadbać o udokumentowanie wyboru instytucji, a przede wszystkim o formalne porozumienie z pracownikami co do tego wyboru.
Zawarcie umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK odbywa się zazwyczaj na wzorach dokumentów opracowanych przez instytucję finansową, które powinny zawierać zapisy wymagane ustawą o PPK i przede wszystkim pod tym względem należy je zweryfikować. Załącznikiem do umowy o prowadzenie jest lista pracowników zgłaszanych do PPK. Jej poprawne i rzetelne przygotowanie wymaga znajomości definicji i kryteriów wskazanych w ustawie o PPK i powinno być poprzedzone przekazaniem pracownikom wymaganych przez ustawodawcę informacji a następnie przyjęciem deklaracji, które będą miały wpływ na ostateczną listę zgłoszonych pracowników oraz obliczenie wpłat do PPK – wyjaśnia Katarzyna Chmielak.
Aby ułatwić cały proces PFR TFI oferuje swoim Klientom pakiet bezpłatnych szkoleń dotyczących obsługi PPK oraz narzędzi wspierających tę obsługę. Dodatkowo pomaga w przygotowaniu dokumentacji wymaganej przepisami, a w razie potrzeby wspiera przeprowadzenie komunikacji z pracownikami. Według eksperta PFR TFI solidna dawka wiedzy usprawnia cały proces i pozwala dokładnie zaplanować i przygotować się do poszczególnych etapów. Poza tym przygotowanie już w początkowej fazie wdrożenia pozwala uniknąć błędów na etapie obsługi programu.

KOMENTARZE (1)