PARTNERZY PORTALU

Firmy szykują się na podwyżki. Część zapłaci więcej, bo nie ma wyjścia

  • KDS
  • 19 gru 2022 10:22

W przyszłym roku ponad połowa pracodawców planuje podnieść wynagrodzenia w swojej firmie. Jednak tylko część zrobi to dobrowolnie. 17 proc. pracowników z tej grupy podniesie pensję, bo będzie musiało - wypłaca bowiem stawkę minimalną.

Firmy szykują się na podwyżki. Część zapłaci więcej, bo nie ma wyjścia
Co trzeci pracodawca deklaruje podwyżki na poziomie 6-10 proc., natomiast 22 proc. firm zdecyduje się podnieść płace o 11-15 proc. (fot. PTWP)
REKLAMA
  • Co drugi przedsiębiorca planuje podwyżki w 2023 r. Chęć podnoszenia wynagrodzeń jest zgodna z oczekiwaniami pracowników. 37 proc. zatrudnionych i tak miało zamiar poprosić pracodawcę o podwyżkę.
  • Skala podwyżek będzie różna. 36 proc. firm planuje częściowo wyrównać inflację, a 17 proc. podniesie pensje jedynie o wzrost pensji minimalnej.
  • Co trzeci pracodawca deklaruje podwyżki na poziomie 6-10 proc., natomiast 22 proc. firm zdecyduje się podnieść płace o 11-15 proc. 

Z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że 53 proc. przedsiębiorców planuje w przyszłym roku podwyżki.

Kiedy spojrzymy na szczegóły, to okaże się, że 17 proc. firm planuje dać podwyżki wyłącznie w związku z podniesieniem płacy minimalnej, a 22 proc. wyrówna w jakiś sposób inflację – to o 5 pkt. proc. więcej niż w poprzedniej edycji badania z lutego 2022 r.

Dodatkowo, 14 proc. pracodawców deklaruje, że podniesie pensje bez względu na inflację i wyższy poziom płacy minimalnej. Utrzymanie wynagrodzeń na poziomie z 2022 r. planuje 29 proc. pracodawców, a tylko 8 proc. zakłada obniżkę.

Grafika: Barometru Polskiego Rynku Pracy przygotowany przez Personnel Service
Grafika: Barometru Polskiego Rynku Pracy przygotowany przez Personnel Service

Pytając pracodawców o ich plany, co do wysokości podwyżek, okazuje się, że najwięcej firm planuje podwyżki o 6-10 proc. – taką deklarację składa co trzecia firma. 22 proc. chce dać podwyżki o 11-15 proc., a 13 proc. da nawet 16-20 proc. podwyżki swoim pracownikom. Tylko 14 proc. zatrudnionych może się spodziewać podwyżki o zaledwie 1-5 proc., a co dziesiąty będzie się cieszył wzrostem wynagrodzenia przekraczającym 21 proc. 45 proc. firm planuje podwyżki o ponad 11 proc., a taki wzrost wynagrodzenia pozwoli pracownikom nieco delikatniej odczuwać skutki rosnącej inflacji, która jak potwierdziły dane GUS w listopadzie br. wyniosła 17,5 proc.

Pracownicy pójdą po podwyżki. Nie dostaną ich, poszukają pracy gdzieś indziej

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy szykują się na podwyżki. Część zapłaci więcej, bo nie ma wyjścia

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA