PARTNERZY PORTALU

Firmy stawiają na dofinansowanie posiłków. Oferują pracownikom karty przedpłacone

 • Justyna Koc
  jk
 • 23 sty 2019 11:02

Prawidłowe odżywianie jest jednym z podstawowych czynników wydajnej pracy. Dofinansowanie posiłków to świadczenie pozapłacowe, które pracownicy mogą otrzymać od pracodawcy np. w formie kart przedpłaconych

Firmy stawiają na dofinansowanie posiłków. Oferują pracownikom karty przedpłacone
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
 • Benefity często pozostają niewykorzystane – z braku czasu, chęci lub błędnie zdefiniowanych potrzeb.
 • Coraz częściej więc pracodawcy stawiają na dofinansowanie posiłków w formie kart przedpłaconych.
 • Średnia kwota przeznaczana na tego typu benefit w Polsce wzrosła od 2017 roku o 27 proc. - do 145 złotych rocznie. 

Jak pokazuje badanie „Drogowskaz Motywacyjny 2018”, średnia kwota wydawana na świadczenia pozapłacowe nieprzerwanie od kilku lat rośnie – w ubiegłym roku wyniosła aż 948 złotych na jednego pracownika rocznie. Budżety motywacyjne wzrosły od ubiegłego roku w ponad co czwartej firmie (27 proc.). Oznacza to, że pracodawcy rozumieją potrzebę dodatkowego motywowania zatrudnionych.

Niestety, jak pokazuje praktyka biznesowa, oferowane benefity często pozostają niewykorzystane – z braku czasu, chęci lub błędnie zdefiniowanych potrzeb. Nie wszyscy lubią lub mogą chodzić na siłownię czy na basen. Podobnie jest z bonami do spa, zniżkami do placówek kulturalnych. Efekt – pracownik nie korzysta z otrzymanej możliwości, a pracodawcy ponoszą straty.

Czytaj też: Benefity okiem menedżera. Czego pragną szefowie?

Niezależnie od branży czy wykonywanego zawodu w planie dnia każdego pracownika znajduje się wspólny punkt - to czas na spożycie posiłku. Każdy je po swojemu, w ulubionym smaku i stylu. Jedni uwielbiają wyjścia na lunch, inni wolą przygotowywać posiłki w domu i zabierać je ze sobą do pracy. W apetytach pracowników drzemie ukryty potencjał dla pracodawców, który mogą go wykorzystać w swoich programach motywacyjnych.

Prawidłowe odżywianie jest jednym z podstawowych czynników wydajnej pracy. (Fot. Fotolia)
Prawidłowe odżywianie jest jednym z podstawowych czynników wydajnej pracy. (Fot. Fotolia)

Jedzenie i posiłki w pracy

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (2)

Do artykułu: Firmy stawiają na dofinansowanie posiłków. Oferują pracownikom karty przedpłacone

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Amber 2019-09-27 12:47:11

  U mnie w firmie jest Lunching.pl i muszę przyznać że pomimo pierwszych obaw sprawdza się świetnie. Duży wybór restauracji, dostawa zawsze bezpłatna, a zarząd zdecydował się dopłacać do posiłków 10 PLN dziennie, w efekcie płacę jakieś 5-7 PLN za pyszny gorący posiłek z wybranej knajpy. Dostawca zostawia posiłek w kuchni a ja dostaję od razu powiadomienie że obiad na mnie czeka. Nie muszę biegać z pieniędzmi, różnicę pomiędzy dopłatą od firmy a ceną obiadu płacę wygodnie w kolejny poniedziałek przelewem albo kartą. Generalnie wysokość pensji zawsze najważniejsza, ale współfinansowany obiad na pewno lojalizuje pracowników.

 • Maur80 2019-08-28 09:19:28

  Rzeczywiście coraz więcej firm poważnie podchodzi do kwestii zapewnienia pracownikom napojów i posiłków. Nie chodzi tu jedynie o spełnienie minimalnych wymogów prawnych, ale o zastosowanie specjalnych benefitów dla kadry. Ze względu na fakt, że rynek pracy przechyla się na korzyść pracowników, firmy muszą postawić sobie pytanie jak zapobiec rotacji pracowników i równocześnie zachęcić nowych kandydatów do podjęcia zatrudnienia. Odpowiedzią na zapotrzebowanie może być oferta firm zajmujących się kompleksowym organizowaniem cateringu dla pracowników. Smartlunch to doskonałe rozwiązanie dla zarządu, kadr i księgowości. Powierzając dostarczenie posiłków zewnętrznej firmie, mamy pewność, że catering dotrze na czas i bez zakłóceń w pracy naszego zakładu. Prawo pracy to nie tylko konieczność zapewnienia darmowych posiłków, ale również możliwość odliczenia części kosztów ZUS, to nawet 190 zł na jednego pracownika.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA