Od soboty (19 grudnia) firmy - objęte pomocą w ramach tarczy 6.0 - mogą składać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w wysokości 2 tys. zł na etat lub umowę zlecenie. Wnioski w formie elektronicznej przyjmują urzędy pracy. Będą sprawnie realizowane - powiedziała wiceminister rozwoju Iwona Michałek.

- Obecne wsparcie, w odróżnieniu do tego z marca, jest kierowane do konkretnych branż. Łącznie jest ich ok. 40, plus sanatoria.
- Dofinansowanie do wynagrodzeń przysługuje na trzy miesiące.
- Dofinansowanie nie będzie przysługiwać pracownikom, których wynagrodzenie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku było wyższe niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników jest jednym z mechanizmów pomocowych, które znalazły się w tzw. tarczy 6.0. Dofinansowanie będzie przyznawane w wysokości 2 tys. zł miesięcznie na etat (do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na część etatu dofinansowanie będzie proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy). Dopłata przysługuje także do wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Jedni i drudzy pracownicy muszą być jednak zatrudnieni co najmniej 3 miesiące przed złożeniem wniosku o przyznanie świadczeń.
Od soboty 19 grudnia firmy mogą składać elektroniczne wnioski o dofinansowanie w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Druki są dostępne na stronie: https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/wyborUrzedu?dest=TARCZA.
- Wnioski będą realizowane na bieżąco. Mamy doświadczenie z wiosny, kiedy była udzielana podobna pomoc - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
Dodała, że obecne wsparcie, w odróżnieniu do tego z marca, jest kierowane do konkretnych branż. Łącznie jest ich ok. 40, plus sanatoria. Rada Ministrów będzie mogła w drodze rozporządzenia objąć pomocą kolejne branże.
Czytaj też: Pracodawcy apelują: Powstrzymajmy szarą strefę, pomóżmy przedsiębiorcom
Dofinansowanie do wynagrodzeń przysługuje na trzy miesiące. Aby skorzystać ze świadczenia, przedsiębiorca musi na dzień 30 września prowadzić działalność gospodarczą oznaczoną według wskazanych w ustawie kodów PKD jako rodzaj przeważającej działalności. Przychód z działalności uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku musi być niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu z poprzedniego miesiąca lub sprzed roku.

KOMENTARZE (0)