PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Firmy nie czują się dostatecznie przygotowane do wprowadzenia PPK

Edukacja pracowników i pracodawców oraz odbudowa zaufania społecznego do nadzorowanych przez państwo programów oszczędzania - to główne filary powodzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Firmy nie czują się jednak jeszcze dostatecznie przygotowane do wprowadzenia PPK.

Firmy nie czują się dostatecznie przygotowane do wprowadzenia PPK
PPK to program długoterminowego oszczędzania, oparty na wpłatach pracownika, pracodawcy i środkach ze Skarbu Państwa (fot. shutterstock)
REKLAMA
  • PPK to pierwszy program, który ma szanse stać się programem powszechnym i dotyczyć znacznej większości pracowników - powiedziała Katarzyna Przewalska, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów.
  • Ten program ma też zapoczątkować systemowe podejście do oszczędzania i zbudowania w polskim społeczeństwie takiego nawyku - powiedział Waldemar Buda, wiceminister inwestycji i rozwoju.
  • Dr hab. Piotr Wachowiak z Rady ds. Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP powiedział, że z badań KPMG wynika, że przedsiębiorstwa nie czują się jeszcze dostatecznie przygotowane do wprowadzenia PPK.

PPK to program długoterminowego oszczędzania, oparty na wpłatach pracownika, pracodawcy i środkach ze Skarbu Państwa. Uczestnictwo w nim jest dobrowolne, a pieniądze zgromadzone na indywidualnych rachunkach są dziedziczone. Założeniem jest oszczędzanie do 60. roku życia, ale można też wcześniej wypłacić zgromadzone środki, licząc się jednak z pewnymi potrąceniami. Do PPK zostają automatycznie zapisani wszyscy pracownicy, jednak mogą z tego uczestnictwa w dowolnej chwili zrezygnować.

- PPK to pierwszy program, który ma szanse stać się programem powszechnym i dotyczyć znacznej większości pracowników - powiedziała Katarzyna Przewalska, dyrektor Departamentu Rozwoju Rynku Finansowego w Ministerstwie Finansów. Dodała, że w tym celu został wprowadzony tzw. automatyczny zapis, który już sprawdził się w innych krajach.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Mam nadzieję, że dzięki udziałowi w PPK wzrosną dochody osób, które kończą aktywność zawodową - podkreśliła Przewalska.

Według niej w nadchodzących latach stosunek wysokości emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do ostatniej płacy będzie się stopniowo zmniejszał i konieczne jest zapewnienie dodatkowego źródła finansowania na jesień życia.

Czytaj też: Oto 10 istotnych pytań o PPK. Sprawdź i rozwiej swoje wątpliwości

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Firmy nie czują się dostatecznie przygotowane do wprowadzenia PPK

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA