Firmy farmaceutyczne ujawnią wysokość wynagrodzeń lekarzy

Wysokość wynagrodzenia wypłaconego lekarzowi za przeprowadzony wykład, darowizny przekazane szpitalom, koszty związane z podróżami - m.in. takie informacje chcą upubliczniać firmy farmaceutyczne zrzeszone w związku INFARMA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy farmaceutyczne ujawnią wysokość wynagrodzeń lekarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

18 lut 2015 19:43


W środę (18 lutego) w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego odbyła się konferencja "Przejrzystość współpracy środowiska medycznego z branżą farmaceutyczną" zorganizowana przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Podczas spotkania poinformowano, że już 32 firmy farmaceutyczne przyjęły Kodeks Przejrzystości, zgodnie z którym upublicznione zostaną informacje o wysokości wynagrodzeń i o innych świadczeniach przekazanych przedstawicielom zawodów medycznych oraz organizacjom ochrony zdrowia.

Przedstawiciele zawodów medycznych współpracujący z firmami, które przyjęły kodeks, będą proszeni o podpisanie zgody na upublicznienie informacji m.in. o wysokości otrzymanego wynagrodzenia wynikającego z umów o dzieło lub umów o współpracy, a także o kosztach opłat rejestracyjnych oraz kosztach podróży i zakwaterowania.

Ujawniane będą również szczegóły współpracy z instytucjami naukowymi i szpitalami. Firmy farmaceutyczne podadzą do publicznej wiadomości m.in. wysokość przekazanych darowizn, informacje o sponsoringu wydarzeń oraz koszty związane z podróżami.

Ponadto firmy farmaceutyczne będą udostępniać informacje o świadczeniach związanych z działalnością badawczo-rozwojową, ale będą one publikowane jedynie w sposób zagregowany. Prezes INFARMY Ewa Grenda, wyjaśniając powody niepodawania szczegółowych informacji o finansowaniu badań klinicznych, wyjaśniła, że w każdym kraju, a także w każdej placówce, rozliczenia dotyczące badań klinicznych "są nieco inaczej zorganizowane; różny procent tego, co firmy przekazują, trafia do lekarzy". Grenda zapowiedziała jednocześnie, że będą podjęte działania, które w przyszłości pozwolą na publikowanie bardziej szczegółowych rozliczeń wydatków na działalność badawczo-rozwojową.

Uczestnicy spotkania przypomnieli, że w Kodeksie Etyki Lekarskiej jest już szereg zapisów dotyczących współpracy lekarza z firmami farmaceutycznymi. Lekarz powinien m.in. informować słuchaczy swojego wykładu o związkach z firmami farmaceutycznymi, które mogą być przyczyną konfliktu interesów, a także powinien informować pacjenta o swoich powiązaniach z firmą produkującą lek lub urządzenie wykorzystywane podczas badania sponsorowanego przez tego producenta.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.