Firmy farmaceutyczne ujawnią wynagrodzenia lekarzy

• Pod koniec czerwca 33 firmy farmaceutyczne opublikują informacje o wysokości wynagrodzeń przekazanych lekarzom i organizacjom ochrony zdrowia w 2015 roku.
• Lekarze muszą wyrazić zgodę na publikację takich informacji.
• Publikowane będą np. koszty związane z udziałem lekarzy w różnego rodzaju wydarzeniach naukowych, wysokość świadczeń związanych ze sponsoringiem wydarzeń naukowych oraz działalnością badawczo-rozwojową
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmy farmaceutyczne ujawnią wynagrodzenia lekarzy

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

13 kwi 2016 10:53


Przedstawiciele Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych Infarma poinformowali, że innowacyjne firmy farmaceutyczne w całej Europie w 33 krajach jednocześnie wdrażają samoregulację, która określa zasady udostępniania informacji na temat świadczeń, które przemysł przekazuje przedstawicielom zawodów medycznych i organizacjom ochrony zdrowia w związku ze współpracą.

Upublicznianie informacji o współpracy, o wysokości przekazanych wynagrodzeń i innych świadczeń od 1 stycznia 2015 r. jest kluczowym zapisem Kodeksu przejrzystości. Pierwsze informacje firmy farmaceutyczne opublikują pod koniec czerwca br.

"Zawsze na linii branża farmaceutyczna - lekarze podejrzewamy różne konflikty interesów i chcielibyśmy te podejrzenia trochę rozwiać i ma temu służyć kodeks przejrzystości" - tłumaczyła Marzena Smolińska ze związku Infarma.

Kodeks przejrzystości jest częścią europejskiego projektu, którego celem jest zwiększenie transparentności współpracy innowacyjnych firm farmaceutycznych ze środowiskiem medycznym. Został przygotowany przez Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), którą w Polsce reprezentuje Infarma. Zapisy Kodeksu wdrażają jednocześnie 33 stowarzyszenia należące do EFPIA i ich firmy członkowskie.

Świadczenia indywidualnych lekarzy

Krzysztof Kałużny z Infarmy podał, że od 27 do 30 czerwca br. w Polsce informacje opublikują na swych stronach internetowych 33 firmy, w tym 28 firm należących do Infarmy. Informacje mają dotyczyć współpracy w zakresie leków na receptę. Raport będzie publikowany cyklicznie, w połowie roku za poprzedni rok.

Publikowane będą np. koszty związane z udziałem lekarzy w różnego rodzaju wydarzeniach naukowych, wysokość świadczeń związanych ze sponsoringiem wydarzeń naukowych oraz działalnością badawczo-rozwojową, głównie z badaniami klinicznymi. Będą też informacje o umowach, jakie przedstawiciele zawodów medycznych zawierają z przemysłem w zakresie współpracy dotyczącej doradztwa i konsultacji nt. prowadzonych terapii.

"W raportach chcemy pokazać indywidualnych lekarzy, pojedyncze organizacje ochrony zdrowia (np. szpitale)" - dodał Kałużny. Podkreślił, że "aby opublikować informacje na temat świadczeń otrzymanych przez indywidualnego lekarza konieczna jest jego zgoda na udostępnienie danych osobowych". Ta zasada nie dotyczy organizacji ochrony zdrowia.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.