Filipkiewicz: Wzrost płacy minimalnej może okazać się nie do udźwignięcia dla mniejszych firm

• Proponowana podwyżka płacy minimalnej do poziomu 2 tys. zł brutto budzi sporo obaw.
• Część Polaków uważa, że wzrośnie liczba umów śmieciowych.
• Ponad połowa badanych uważa, że te zmiany powiększą szarą strefę.
• Niektóre mikroprzedsiębiorstwa może być zmuszona do redukcji etatów lub zamknięcia działalności - uważa Michał Filipkiewicz z Praca.pl.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Filipkiewicz: Wzrost płacy minimalnej może okazać się nie do udźwignięcia dla mniejszych firm

PODZIEL SIĘ


Autor: Newsrm.tv/AT

8 lip 2016 9:34


Według 27 proc. ankietowanych wzrost płacy minimalnej będzie jednoznaczny ze wzrostem liczby umów śmieciowych. 26 proc. przewiduje, że Polacy będą więcej zarabiać i tym samym więcej wydawać. 17 proc. boi się większej liczby umów na część etatu. Tyle samo twierdzi, że nic się nie zmieni. Najmniej, bo 13 proc. obawia się utraty pracy.

Prognozy dla rynku pracy i gospodarki są optymistyczne – mówi Aleksandra Wesołowska (fot.newsrm.tv) Prognozy dla rynku pracy i gospodarki są optymistyczne – mówi Aleksandra Wesołowska (fot.newsrm.tv)

- Problemem związanym z wynagrodzeniem są głównie wysokie podatki. Zwiększanie płacy minimalnej powinno mieć miejsce, natomiast przy obniżeniu kosztów pracy. Jeżeli chodzi o sytuacje gospodarczą to uważamy, że zbyt dużo się nie zmieni. Prognozy dla rynku pracy i naszej gospodarki są optymistyczne – mówi Aleksandra Wesołowska, specjalista ds. Public Relations i Social Media z  Praca.pl.

Czytaj też: Minimalne wynagrodzenie godzinowe zaszkodzi młodym?

Jeśli chodzi o sytuację gospodarczą, większość, bo aż 51 proc. uważa, że te zmiany powiększą szarą strefę. 26 proc. respondentów liczy na to, że zwiększy się poziom wydatków, co z kolei wpłynie na wzrost gospodarczy. 23 proc. ankietowanych nie przewiduje żadnych zmian.

- Nie spodziewam się wielkich zmian, które mogłyby zachwiać kondycją polskiej gospodarki w skali makroekonomicznej – komentuje Michał Filipkiewicz, ekspert rynku pracy w Praca.pl.

- Przewidywania dotyczące sytuacji gospodarczej i rynku pracy w 2017 roku są optymistyczne. Natomiast wzrost płacy minimalnej może okazać się nie do udźwignięcia przez niektóre mikroprzedsiębiorstwa. Część z nich może być zmuszona do redukcji etatów lub zamknięcia działalności. Biorąc pod uwagę stale rosnącą liczbę ofert pracy, właściciele tych firm nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia na etacie - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

loco 2016-07-09 22:54:29

szkoda ze ludzie tak mało wiedza , a dziennikarze tak mało pisza o wysokich kosztach pracy w PL. W dzisiejszych czasach za min. krajowa nikt nie będzie pracować... 2000 netto na najprostsze stanowisko to teraz jest mało. A przypomnijmy , że 2000 do łapy kosztuje pracodawcę 3400. Skonczy się tak , że korpo wyrżną polskie firmy ,szczególnie te małe. Dzieki PIS

yxyxy 2016-07-09 21:36:21

To niech właściciele mniejszych firm zatrudnią małżonka, córkę, syna itp. Wielkie korporacje na podwyżki stać, ale jak ich prawo nie zmusi to nie podwyższają pensji.