EY: 93 proc. firm wypłaca pracownikom premie. Ale co trzecia nie wiąże ich z efektywnością

• Obciążenia fiskalne to jedna z barier wzrostu wynagrodzeń w Polsce - wynika z badania EY.
• 89 proc. pracodawców uważa, że niższa stawka podatków lub niższe obciążenia ubezpieczeniowe wpłyną pozytywnie na wzrost płac pracowników. 
• Choć 93 proc. ankietowanych wypłaca premie, tylko co trzeci uzależnia je od efektywności.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

EY: 93 proc. firm wypłaca pracownikom premie. Ale co trzecia nie wiąże ich z efektywnością

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 sty 2016 11:00


Jak wynika z badania EY „Wzrost przedsiębiorstw przez wzrost płac”, przeprowadzonego we wrześniu ubiegłego roku na próbie 100 przedsiębiorców, czterech na pięciu badanych chciałoby płacić swoim pracownikom więcej.

– Jeśli porównamy przedsiębiorstwa z polskim i z zagranicznym kapitałem, z którymi pracujemy, to struktura wynagrodzeń dosyć mocno się różni. W polskich firmach pensje zwykle są niższe. Poza tym proporcja wynagrodzenia zmiennego do całej pensji jest w Polsce niższa niż w spółkach z Europy Zachodniej – mówi Michał Grzybowski, partner w dziale doradztwa podatkowego EY. – Jednak powoli te modele się do siebie zbliżają – dodaje.

Wzrost zysków może iść w parze ze wzrostem płac

Zdaniem przedsiębiorców, przeszkodą na drodze do wzrostu płac są zbyt wysokie obciążenia fiskalne. Pracodawcy uważają, że nie stać ich na podwyżki. Jeśli pracownik dostaje „na rękę” niecałe 2900 zł, całkowity koszt po stronie przedsiębiorcy wynosi blisko 4900 zł. Oznacza to, że obowiązkowe świadczenia na rzecz państwa wynoszą 69 proc. pensji netto.

– W Polsce klin podatkowy, czyli różnica między całkowitym kosztem zatrudnienia pracownika na pełny etat a tym, co wpływa na jego konto, jest szeroki. W rezultacie obie strony tego kontraktu bywają niezadowolone – pracownik, bo w jego opinii zarabia on zbyt mało, a pracodawca, bo koszty zatrudnienia są wysokie – tłumaczy Marek Jarocki, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego EY.

Wyniki badania EY znajdują też potwierdzenie w raporcie Ministerstwa Gospodarki pt. „Przedsiębiorczość w Polsce”: wysokie pozapłacowe koszty pracy w opinii firm wciąż są najważniejszą barierą w tworzeniu miejsc pracy.

Zdaniem 89 proc. ankietowanych w badaniu EY, obniżenie podatków mogłoby pozytywnie wpłynąć na wzrost płac pracowników. Aż 93 proc. badanych przedsiębiorców uważa, że niższe koszty pracy mogłyby się przyczynić do podwyżek płac.

Po drugie – motywacja

Drugą – obok wysokich podatków i składek na ubezpieczenie społeczne – przeszkodą, która hamuje wzrost płac, jest relatywnie niska produktywność. Pracodawcy obawiają się, że podwyżka płac pozbawiona efektu wzrostu produktywności spowoduje spadek konkurencyjności w ich biznesie.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.