PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Europejska płaca minimalna coraz bliżej. Bruksela narzuci nam zasady

  • KDS
  • 7 cze 2022 15:46

Jest unijne porozumienie w kwestii wspólnej płacy minimalnej w Unii Europejskiej. Jak podał Parlament Europejski, uzgodnione przepisy mają sprawić, że płace minimalne we wszystkich krajach UE będą gwarantować pracownikom godny poziom życia.

Europejska płaca minimalna coraz bliżej. Bruksela narzuci nam zasady
W UE w 21 z 27 krajów obowiązuje ustawowa płaca minimalna, a w pozostałych sześciu (Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Włochy i Szwecja) wysokość wynagrodzenia jest ustalana w drodze negocjacji zbiorowych (fot. Unsplash/Henri Lajarrige Lombard)
REKLAMA
  • W poniedziałek wieczorem negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej uzgodnili unijne zasady ustalania odpowiednich płac minimalnych, przewidzianych w prawie krajowym lub w układach zbiorowych.
  • Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników UE, którzy zawarli umowę o pracę lub pozostają w stosunku pracy.
  • Kraje UE, w których płaca minimalna jest chroniona wyłącznie przez układy zbiorowe, nie będą zobowiązane do jej wprowadzenia ani do powszechnego stosowania tych układów.

Zgodnie z porozumieniem państwa członkowskie będą musiały ocenić, czy ich obecne ustawowe płace minimalne są odpowiednie do zapewnienia godnego poziomu życia, biorąc pod uwagę własne warunki społeczno-gospodarcze, siłę nabywczą lub długoterminowe krajowe poziomy i zmiany wydajności.

W tym celu kraje UE będą zobowiązane do ustalenia koszyka towarów i usług w cenach realnych zgodnie z wytycznymi z Brukseli. Państwa członkowskie będą musiały również stosować orientacyjne wartości referencyjne powszechnie stosowane na arenie międzynarodowej, takie jak 60 proc. mediany płacy brutto i 50 proc. średniej płacy brutto.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podał PE w komunikacie, odliczenia od płacy minimalnej lub jej zmiany będą musiały być niedyskryminujące, proporcjonalne i mieć uzasadniony cel, np. odzyskanie zawyżonych kwot wypłaconych lub odliczenia nakazane przez organ sądowy lub administracyjny.

Rola układów zbiorowych 

Porozumienie zakłada, że kraje UE będą musiały wzmocnić sektorowe i międzybranżowe negocjacje zbiorowe. Mają być one traktowane jako podstawowy czynnik ochrony pracowników poprzez zapewnienie im płacy minimalnej.

Państwa członkowskie, w których mniej niż 80 proc. siły roboczej jest chronione układem zbiorowym, będą musiały opracować plan działania w celu stopniowego zwiększenia tego zakresu. Aby opracować najlepszą strategię w tym zakresie, powinny one zaangażować partnerów społecznych i poinformować Komisję o przyjętych środkach oraz podać plan do publicznej wiadomości.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejska płaca minimalna coraz bliżej. Bruksela narzuci nam zasady

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA