Jest unijne porozumienie w kwestii wspólnej płacy minimalnej w Unii Europejskiej. Jak podał Parlament Europejski, uzgodnione przepisy mają sprawić, że płace minimalne we wszystkich krajach UE będą gwarantować pracownikom godny poziom życia.

- W poniedziałek wieczorem negocjatorzy Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej uzgodnili unijne zasady ustalania odpowiednich płac minimalnych, przewidzianych w prawie krajowym lub w układach zbiorowych.
- Nowe przepisy będą miały zastosowanie do wszystkich pracowników UE, którzy zawarli umowę o pracę lub pozostają w stosunku pracy.
- Kraje UE, w których płaca minimalna jest chroniona wyłącznie przez układy zbiorowe, nie będą zobowiązane do jej wprowadzenia ani do powszechnego stosowania tych układów.
Zgodnie z porozumieniem państwa członkowskie będą musiały ocenić, czy ich obecne ustawowe płace minimalne są odpowiednie do zapewnienia godnego poziomu życia, biorąc pod uwagę własne warunki społeczno-gospodarcze, siłę nabywczą lub długoterminowe krajowe poziomy i zmiany wydajności.
W tym celu kraje UE będą zobowiązane do ustalenia koszyka towarów i usług w cenach realnych zgodnie z wytycznymi z Brukseli. Państwa członkowskie będą musiały również stosować orientacyjne wartości referencyjne powszechnie stosowane na arenie międzynarodowej, takie jak 60 proc. mediany płacy brutto i 50 proc. średniej płacy brutto.
Jak podał PE w komunikacie, odliczenia od płacy minimalnej lub jej zmiany będą musiały być niedyskryminujące, proporcjonalne i mieć uzasadniony cel, np. odzyskanie zawyżonych kwot wypłaconych lub odliczenia nakazane przez organ sądowy lub administracyjny.
Rola układów zbiorowych
Porozumienie zakłada, że kraje UE będą musiały wzmocnić sektorowe i międzybranżowe negocjacje zbiorowe. Mają być one traktowane jako podstawowy czynnik ochrony pracowników poprzez zapewnienie im płacy minimalnej.
Państwa członkowskie, w których mniej niż 80 proc. siły roboczej jest chronione układem zbiorowym, będą musiały opracować plan działania w celu stopniowego zwiększenia tego zakresu. Aby opracować najlepszą strategię w tym zakresie, powinny one zaangażować partnerów społecznych i poinformować Komisję o przyjętych środkach oraz podać plan do publicznej wiadomości.


KOMENTARZE (0)