PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Europejczycy zarabiają coraz mniej

Mimo znaczących podwyżek płac minimalnych w państwach członkowskich UE mało prawdopodobne jest, aby Europejczycy odczuli te wzrosty w ujęciu realnym. Pracownicy z ustawową płacą minimalną w 15 z 21 państw członkowskich UE odnotowali spadek wynagrodzeń w ujęciu realnym w minionym roku. W obliczu inflacji tematem odpowiednich płac minimalnych zajął się Parlament Europejski. Z raportu Eurofound wynika, że możliwa jest modyfikacja systemu kryteriów ustalania tych wynagrodzeń.

Europejczycy zarabiają coraz mniej
Inflacja zniwelowała skutki wzrostów płac w większości państw członkowskich UE. Fot. Shutterstock
REKLAMA
  • W ujęciu nominalnym ustawowe płace minimalne wzrosły w większości państw członkowskich w większym stopniu niż w roku poprzednim.
  • W pięciu państwach członkowskich Europy Środkowej i Wschodniej procentowy wzrost stawek ustawowych osiągnął dwucyfrowy poziom.
  • Jeśli obecne tendencje inflacyjne utrzymają się, płace minimalne w 2022 roku zwiększą się tylko nieznacznie w ujęciu realnym.

W ujęciu nominalnym ustawowe płace minimalne wzrosły w większości państw członkowskich w większym stopniu niż w roku poprzednim. W pięciu państwach członkowskich Europy Środkowej i Wschodniej procentowy wzrost stawek ustawowych osiągnął dwucyfrowy poziom: na Węgrzech (19,5 proc.) oraz na Litwie, w Estonii, Rumunii i Chorwacji (wszystkie ponad 10 proc.). W państwach tzw. starej Unii płace minimalne zasadniczo rosły skromniej, przy czym największy wzrost o 4–6 proc. wystąpił w Portugalii, Hiszpanii i Belgii.

Inflacja zniwelowała jednak skutki tych wzrostów w większości państw członkowskich. Jeśli obecne tendencje inflacyjne utrzymają się, płace minimalne w 2022 roku zwiększą się tylko nieznacznie w ujęciu realnym, a głównym problemem stanie się znaczące zmniejszenie zdolności nabywczej osób otrzymujących minimalne wynagrodzenie. Problem może być rozwiązywany poprzez dodatkowe podwyżki lub inne środki wsparcia dla nisko opłacanych pracowników

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Źródło: Eurofound
Źródło: Eurofound

Raport Eurofoundu pokazuje również, że minimalne wynagrodzenia mogą odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu nierówności płacowych. Ustalenia dotyczące Hiszpanii pokazują, że wpływ 22-proc. wzrostu płacy minimalnej w 2019 roku doprowadził do największego zmniejszenia nierówności płacowych w państwach członkowskich UE.

- Z badań jasno wynika, że chociaż w kilku państwach członkowskich nastąpiły istotne nominalne zmiany płac minimalnych, jest mało prawdopodobne, aby były one odczuwalne w ujęciu realnym przez osoby o niskich dochodach. Wstępne porozumienie między Parlamentem Europejskim a Radą Europy w sprawie projektu dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych w UE pojawia się w kluczowym momencie. Musimy spowodować, aby osoby o niskich dochodach były jak najbardziej chronione przed szeroko zakrojonymi skutkami inflacji w całej Europie – komentuje dyrektor wykonawczy Eurofound Ivailo Kalfin.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Europejczycy zarabiają coraz mniej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA