Etat czy własna działalność. Która z form zatrudnienia jest bardziej opłacalna w IT?

Umowa o pracę i własna działalność gospodarcza są najbardziej popularnymi formami zatrudnienia w tej branży. Liczba pracowników na przedstawionych warunkach współpracy jest bardzo zbliżona, ale różni się zasadniczym aspektem, jakim jest wysokość osiąganego wynagrodzenia.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Etat czy własna działalność. Która z form zatrudnienia jest bardziej opłacalna w IT?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 lis 2015 14:05


Na jakich stanowiskach w IT króluje etat? Aż 90,9 proc.1 osób, których zarobki kształtują się w przedziale do 5 tys. zł brutto, zatrudnionych jest na umowę o pracę. Zajmują one przede wszystkim stanowiska związane ze wsparciem działów IT czy na stanowiskach administracyjnych. Z reguły są to stanowiska niższego i średniego szczebla, takie jak helpdesk, testerzy, młodsi administratorzy, itp.

Równie wiele osób bo 80,8 proc, zarabiających w przedziale od 5 tys. do 10 tys. zł brutto związanych jest z pracodawcą tą formą zatrudnienia.

- Umowa o pracę jest nadal najbardziej pożądaną formą zatrudnienia, także w branży IT. Jednak możemy tutaj wyróżnić kilka czynników, które mają bezpośredni wpływ na takie preferencje osób poszukujących pracy. Na początku kariery, kiedy kandydat nie ma jeszcze doświadczenia, rozpoczyna pracę na stanowiskach pomocniczych i nie jest samodzielny, popularny etat jest dla niego priorytetem. Dzięki niemu ma nie tylko zagwarantowane stabilne warunki pracy, comiesięczny stały dochód, ale również wszystkie pracownicze przywileje - mówi Michał Lewandowski, prezes Diverse Consulting Group.

Wyraźną zmianę preferencji widać natomiast wśród osób, których zarobki przekroczyły próg 10 tys. zł brutto. Tylko 27,8 proc. z nich decyduje się podpisać umowę o pracę, a przeważająca większość - ok 72 proc. woli prowadzić własną działalność gospodarczą.

Różnica ta widoczna jest również wśród najwyższej kadry IT, przy zarobkach powyżej 15 tys. zł brutto, gdzie już ponad 85 proc. decyduje się na samodzielne prowadzenie firmy.

- Razem z doświadczeniem zawodowym i latami przepracowanymi na danym stanowisku, zmienia się podejście pracownika. Doskonała znajomość rynku, unikalna wiedza - to tylko niektórego z jego mocnych atutów przetargowych podczas negocjacji wynagrodzenia. Te czynniki przemawiają również za tym, że decydują się oni na prowadzenie działalności gospodarczej. Dzięki temu mogą pracować przy kilku projektach jednocześnie - komentuje Lewandowski.

Co bardziej korzystne dla pracownika?

Jak twierdzą eksperci, wbrew powszechnej opinii, dotyczącej umowy o pracę jako najlepszej formy zatrudnienia, prowadzenie własnej działalności gospodarczej dla specjalistów w branży IT, jest atrakcyjną alternatywą. Według danych DiverseCG, założenie własnej firmy, może być opłacalne juz wtedy, gdy osiągamy wynagrodzenie 5 tys. zł brutto.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.