Emerytury z ZUS ponad dwukrotnie wyższe niż świadczenia z KRUS

Emeryturę z ZUS pobiera prawie 5 mln Polaków, natomiast z KRUS 946 tys. osób. Jak duże są dysproporcje?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytury z ZUS ponad dwukrotnie wyższe niż świadczenia z KRUS

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/mat. pras.

10 gru 2015 9:12


Przeciętna emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych po waloryzacji w marcu 2015 roku wyniosła 2 016,81 zł brutto. W tym samym czasie średnia emerytura wypłacana przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego była ponad dwukrotnie niższa i wyniosła 949,66 zł brutto miesięcznie.

Problem gender gapu emerytur – nie w przypadku KRUS-u

Z 32 proc. luką płacową emerytur, czyli różnicą pomiędzy wysokością świadczenia, które otrzymują kobiety i mężczyźni mają do czynienia obecni emeryci, którzy pobierają swoją emeryturę z ZUS. W przypadku emerytów, którzy otrzymują to świadczenie wypłacane przez KRUS luka płacowa wynosi zaledwie 1,5 proc.

Niskie emerytury KRUS

Warto zwrócić uwagę, że średnia emerytura wypłacana przez KRUS w marcu 2015 roku w przeliczeniu na kwotę netto wyniosła 811 zł. W tym samym czasie według informacji podanej przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum socjalne, czyli wskaźnik mierzący koszty utrzymania niezamożnych gospodarstw domowych wyniósł dla gospodarstw emeryckich jednoosobowych 1 069 zł. Oznacza to, że samotnie mieszkający emeryt, otrzymujący średniej wysokości świadczenie emerytalne musi przeżyć za kwotę o 258 zł niższą niż wynosi minimum socjalne.

W lepszej sytuacji są małżeństwa emerytów. Minimum socjalne dla dwuosobowych gospodarstw emeryckich wynosi w Polsce 1 768 zł. Suma przeciętnej emerytury kobiet i mężczyzn netto jest prawie o 142 zł niższa niż minimum socjalne. Z kolei emeryci, którzy pobierają średniej wysokości emeryturę z ZUS mają dwukrotnie wyższy przychód niż wynosi minimum socjalne. 

Średnia emerytura w ujęciu netto wypłacana zarówno przez ZUS jak i KRUS jest wyższa niż średnioroczne minimum egzystencji z 2014 roku, które zostało ustalone przez IPiSS na 515 zł. Świadczenie wypłacane przez KRUS jest o 296 zł wyższe niż minimalna kwota, która pozwala na egzystencję, natomiast przeciętna emerytura z ZUS jest ponad trzykrotnie wyższa.

Prawdziwe wydają się być słowa niektórych emerytów, że uzyskują świadczenia za niskie by żyć, ale za wysokie by umrzeć. Jednak nie wszyscy emeryci mają powody do narzekań. Osoby, które mają przyznaną emeryturę z MON, MSW czy MS mają wyższe świadczenia. Według danych średniorocznych z 2013 roku, średnia emerytura wypłacana przez resorty wyniosła 3 237 zł brutto w MON, 3 327 zł w MSW i 3 450 zł w MS.

*Artykuł został opracowany przez Sedlak&Sedlak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.