Emerytury: Rząd zapłaci by pracownicy nie przechodzili na emeryturę?

• Wiek emerytalny ma zostać obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
• Rząd pracuje jednak nad zachętami dla emerytów dla dobrowolnego pozostawania na rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytury: Rząd zapłaci by pracownicy nie przechodzili na emeryturę?

PODZIEL SIĘ


Autor: AT

29 wrz 2016 10:59


Wiek emerytalny ma zostać obniżony, ale jednocześnie rząd pracuje nad zachętami do dalszej pracy - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Minister dodała, że do końca września opracowane zostaną wnioski z przeglądu emerytalnego. Od czerwca w całym kraju odbywają się debaty i konsultacje społeczne. Wnioski z przeglądu przekazane zostaną do konsultacji międzyresortowych.

Czytaj też: Ile wynoszą w poszczególnych województwach?

Elżbieta Rafalska krytycznie odniosła się natomiast do pomysłu połączenia obniżenia wieku emerytalnego do 60 i 65 lat z możliwością przechodzenia na emeryturę jeszcze wcześniej, po określonym stażu pracy. - To byłoby niezwykle kosztowne dla budżetu państwa - podkreśliła.

Na umożliwienie wcześniejszego przejścia na emeryturę osobom z 40-letnim stażem pracy w przypadku mężczyzn i 35-letnim w przypadku kobiet wciąż liczą związki zawodowe. Minister Elżbieta Rafalska oceniła, że nie ma takiej możliwości, gdyż skutki budżetowe byłyby nie do udźwignięcia.

Jak wynika z wyliczeń Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, połączenie obniżenia wieku emerytalnego z uwzględnieniem postulatu związków zawodowych oznaczałoby czterokrotny wzrost przechodzących na emeryturę w przyszłym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

pola 2016-10-04 13:13:10

tonie bedzie nizszy wiek emerytalny tylko przywrocenie do poprzedniego stanu przed ,,reforma,,tuska i PO

Oszukali nas 2016-09-30 13:36:10

Co z umową programowa prezydenta ze związkami( 5 maja 2015 r) o stażu pracy. Co z 14 postulatem sierpnia 80- tego roku o emeryturze ze wzgledu na staż pracy.

obserwator 2016-09-30 11:12:22

to stażowy(składkowy) wiek emerytur 35 i 40lat niech zacznie obowiązywać od 01.01.2018 roku. Problem rozwiązany. Oszuści! Nie odpuścić im wieku stażowego.