Zmiany dotyczące zasad naliczania i waloryzacji emerytur rolniczych już obowiązują – przypomniał w środę wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Według niego oznacza to, że rolnicze emerytury będą naliczane i waloryzowane "w sposób sprawiedliwy, na równi z ZUS".
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował o waloryzacji i zmianie zasad naliczania emerytur rolniczych (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
"Właśnie od dziś zaczyna być naliczany nowy system emerytalny rolników, co jest bardzo istotne dla emerytów-rolników (...) To właśnie 1 marca będzie tym dniem, od kiedy będzie naliczana i waloryzowana emerytura w sposób sprawiedliwy, a więc na równi z zasadami emerytów w systemie powszechnym, czyli w systemie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - mówił Kowalczyk podczas środowego briefingu w Krakowie.
Wicepremier Henryk Kowalczyk zapowiedział wzrost wysokości emerytur rolniczych
Zaapelował do rolniczych emerytów, aby zwrócili uwagę na swoją najbliższą emeryturę. "Na pewno będzie już znacznie obfitsza, niż bywały do tej pory" - wskazał wicepremier.
Zmianę sposobu waloryzacji emerytur z KRUS ustaliła nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z 13 stycznia 2023 r. 21 lutego nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda.
Nowe przepisy o ubezpieczeniu społecznym rolników zawierają w sumie zmiany w trzech obszarach
Pierwszy obszar dotyczy zmiany definicji emerytury podstawowej w systemie rolniczego ubezpieczenia społecznego. Polega ona na powiązaniu wysokości emerytury podstawowej z kwotą w wysokości 90 proc. najniższej emerytury ustalanej w powszechnym systemie emerytalnym ZUS. Zmiana ta spowoduje w konsekwencji zmianę sposobu waloryzacji rolniczych świadczeń emerytalno-rentowych.
Drugi obszar zmian dotyczy wprowadzenia do systemu ubezpieczeń społecznych rolniczych dodatku do emerytury rolniczej z tytułu opłacania podwyższonej składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, jeżeli poza działalnością rolniczą ubezpieczony dodatkowo prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, albo gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 50 ha przeliczeniowych. Zgodnie z ustawą dodatek będzie ustalany w wysokości 0,5 proc. emerytury podstawowej za każdy rok opłacania takiej składki.
Trzeci obszar zmian dotyczy katalogu osób uprawnionych do rehabilitacji leczniczej przysługującej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Krąg uprawnionych do korzystania z rehabilitacji leczniczej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników ulega zawężeniu do członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej, z wyłączeniem małżonka (wdowy, wdowca) i rodziców zmarłego.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
KOMENTARZE (1)