PARTNERZY PORTALU

Emerytury Polaków będą niższe. Dużo niższe

Nie grozi nam dziura w ZUS, ale emerytury będą na poziomie 30 proc. pensji. O systemie ubezpieczeń mówi dla Business Insider Polska Łukasz Kozłowski.

Emerytury Polaków będą niższe. Dużo niższe
Emerytury będą na poziomie 30 proc. pensji (fot. Artem Labunsky/Unsplash)
REKLAMA
  • Prognozy dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są zasadniczo dobre, a inflacja powoduje, że rosną fundusze wynagrodzeń w gospodarce, czyli wzrosną wpływy ze składek.
  • W przyszłości system ubezpieczeń może być stabilny, ale kosztem wysokości świadczeń. Pytanie, czy społecznie akceptowalne będą emerytury na poziomie 30 proc. ostatniej pensji.
  • Obecnie jednym z większych problemów są sztywne reguły oskładkowania przedsiębiorców, czyli wzrost wpłat z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne bez względu na ich sytuację finansową — zauważa Łukasz Kozłowski.

W najbliższym czasie nie grozi nam duża dziura finansowa w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych — ocenia Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich, członek rady nadzorczej ZUS-u. W rozmowie z Business Insider Polska podkreśla, że w ciągu 30 lat dojdzie do sytuacji, gdy z jednej składki wpłacanej przez zatrudnionego trzeba będzie wypłacić jedną emeryturę. Dlatego już teraz warto myśleć o wyzwaniach przyszłości i np. zmienić oskładkowanie przedsiębiorców, by ich obciążenia nie rosły, gdy odnotowują straty.

Jego zdaniem dobrowolny ZUS nie jest dobrym rozwiązaniem, wykreuje nowe problemy. Dlatego FPP postuluje, aby wysokość składek była powiązana z kondycją przedsiębiorcy i określana w proporcji do jego dochodu.

Czytaj więcej w Business Insider PolskaInteresują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emerytury Polaków będą niższe. Dużo niższe

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA