×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Emerytury mundurowych znowu na tapecie. Spór o wskaźnik, który zmienia wszystko

 • KDS
 • 6 kwi 2022 13:45

Wysokość, w jakiej będą doliczane do wysługi emerytalnej mundurowej lata pracy w służbie cywilnej oraz próg wysługi lat okazały się kością niezgody podczas dyskusji nad projektem ustawy o emeryturach funkcjonariuszy i żołnierzy.

Emerytury mundurowych znowu na tapecie. Spór o wskaźnik, który zmienia wszystko
Czy będą zmiany w emeryturach służb mundurowych? (fot. Twitter/Policja)
REKLAMA
 • We wtorek 5 kwietnia odbyło się posiedzenie połączonych komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych i Obrony Narodowej.
 • Posłowie i przedstawiciele związków zawodowych, którzy licznie wzięli w nim udział, dyskutowali nad zapisami wprowadzającymi nowe rozwiązania do systemu emerytalnego służb mundurowych.
 • Dwa główne punkty sporne między rządem i związkami zawodowymi dotyczą wysokości wskaźnika doliczania lat pracy cywilnej oraz progu wysługi lat, od którego mundurowi mogliby skorzystać z uprawnień.

Projektowana ustawa dotyczy żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej.

Ma rozwiązać nierówności dotyczące funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy zostali przyjęci do służby po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r. Jak tłumaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, był to okres, kiedy zlikwidowano emerytury mundurowe i funkcjonariusze przeszli na świadczenia wypłacane z ZUS.

- Potem przywrócono emerytury mundurowe i tym osobom, których one nie objęły, obiecano wyrównanie - tłumaczył podczas posiedzenia. Bowiem obecna emerytura dla tej grupy wyliczana jest wyłącznie za okresy służby. Projektowana ustawa ma spowodować, że uwzględnione zostaną również okresy pracy cywilnej.

Czytaj więcej: Firmy zmieniają się dla Ukrainek, a to niełatwe

Najważniejsze zmiany zawarte w projekcie dotyczą właśnie zasad doliczania pracy cywilnej do emerytury, które dotyczą funkcjonariuszy i żołnierzy zawodowych, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 r., a przed 1 października 2003 r. oraz mają co najmniej 25 lat służby. W ich przypadku okresy przypadające przed służbą i po służbie będą mogły być doliczone do wysługi emerytalnej. Doliczane będą również do wysługi emerytalnej mundurowej lata pracy cywilnej w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy. Resort zaznacza, że doliczanie będzie trwało do czasu osiągnięcia pełnej emerytury, tj. 75 proc. podstawy jej wymiaru, przy czym warunkiem koniecznym będzie osiągnięcie 25 lat służby.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (61)

Do artykułu: Emerytury mundurowych znowu na tapecie. Spór o wskaźnik, który zmienia wszystko

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • J23 2022-04-08 23:10:58

  ZUS to instytucja nie sprzyjająca emerytom. W ramach sprzeciwu tej instytucji pracuję za granicą. Emerytura nie wystarczy na lekarstwa,a co dopiero godne życie. Niestety w naszym kraju działają legalnie instytucje, które z wiadomych powodów mówiąc delikatnie nie sprzyjają i tak biednemu społeczeństwu.

 • Piotr 2022-04-08 11:51:40

  Związki zawodowe to jedna wielka porażka! Ta ustawa jest napisana dla pasożytów z biur, nie dla ludzi z podziału!!! Porażka na całej linii. W dupe se wsadźcie tą ustawe dla nierobów z biur!

 • Emeryt 1 2022-04-08 09:48:49

  Po co mi lata cywilne, jak miałbym 25 lat służby po 25 latach i tak jestem maks

 • Bolek 2022-04-08 09:23:39

  Powołanym przed 1999 r do służby, emerytom mundurowym którzy osiągnęli pełna emeryturę za tylko samą służbę i nie można doliczyć za pracę jako emerytowi 9odprowadzajacemu składki do FUS ani do emerytury ani otrzymać świadczenia z ZUS o tym pokrzywdzeniu się nie mówi dlaczego.

 • Krzysiek 2022-04-08 05:51:57

  Pasożyci mundurowi na których łoży całe społeczeństwo a przywileje rodem z PRL !!! .... dość tego !!!

  • Emeryt 🤓 2022-04-08 07:54:12

   Krzysiu nie denerwuj się ci tzw pasożyci dbają o twoją wolność i swobodę a w razie konfliktu pójdziemy walczyć za takiego pasożyta jak ty który będzie się chował pod stołem. W sieci tylko umiesz szczekać a co ty zrobiłeś dla społeczeństwa.

   • Andrzej 2022-04-08 08:51:57

    Emeryci jaką odpowiedź dasz STAŻOWICZOM z 40 letnim okresem skladkowym, Brudziński jednak mundurowym obniżył z 55 lat wiek do samych lat pracy 25 i koniec 45 letni EMERYCIE

  • Paweł 2022-04-08 12:33:10

   Takich TROLI jak ty powinno się banować NA AMEN. Żal (...) ściska ? Kto bronił służyć w armii trolu.

  • Mundurowy 2022-04-08 12:51:21

   Jeszcze raz, dla Krzysia specjalnie. Tak. Tylko zapytam ile razy w interesie innego człowieka narażałeś swoje życie- ja robię to codziennie. Ile razy zbój, przed którym broniłeś innych strzelał do Ciebie - do mnie trzy. Ile razy wychodząc do swojej spokojnej pracy zastanawiałeś się czy wrócisz do żony i dzieci -ja codziennie. Nikt nie bronił wbić się w mundur. A za to co robię dla innych, mam co mam. Na konto pierwszego wpływa mi 4800 PLN -za służbę w nocy, niedzielę, święta i zawsze pod telefonem. W Lidlu mają niewiele mniej.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA