Emerytury i renty z FUS: Nowelizacja ustawy przyjęta przez Senat bez poprawek

Doprecyzowanie zasad wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego zakłada nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z FUS, którą Senat zaakceptował w czwartek (19 marca) bez poprawek.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytury i renty z FUS: Nowelizacja ustawy przyjęta przez Senat bez poprawek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

19 mar 2015 20:42


Senatorowie jednogłośnie poparli nowelizację, która doprecyzowuje zasady wyliczania kapitału początkowego oraz wysokości świadczenia emerytalnego. Zakłada też, że osoba przechodząca na emeryturę będzie mogła zdecydować, by do wyliczenia emerytury przyjąć ogłaszane przez GUS tablice dalszego trwania życia obowiązujące w dniu osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie obowiązujące w dacie przyznania świadczenia.

Chodzi o to, by ubezpieczony, który osiągnął wiek emerytalny i rozważa kontynuowanie aktywności zawodowej, mógł dokładniej przewidzieć wysokość przyszłego świadczenia emerytalnego, niezależnie od przyszłych tablic opublikowanych przez prezesa GUS.

Czytaj też: Coraz późniejsze przechodzenie na emeryturę spowalnia proces wymiany pracowników na rynku

Ustawa zawiera również m.in. zmianę zasad zaliczenia do kapitału początkowego okresu nauki w szkole wyższej na jednym kierunku. Zapis mówi, że studenci, którzy studiowali przed styczniem 1999 r., a mieli bardzo krótki okres opłacania składek w tym okresie, będą mieli prawo do zaliczenia całego okresu studiów do kapitału początkowego. Warunkiem jest, by osoba taka w momencie przechodzenia na emeryturę miała minimum 15 lat okresu składkowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.