Emerytury i renty: Emeryci i renciści dostaną podwyżki najniższych świadczeń

• MRPiPS przygotowało projekt nowelizacji prawa dotyczący emerytury i renty.
• Zakłada on podwyższenie najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytury i renty: Emeryci i renciści dostaną podwyżki najniższych świadczeń

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

6 paź 2016 7:45


"Resort rodziny, pracy i polityki społecznej przygotował projekt nowelizacji prawa dotyczący wzrostu minimalnej emerytury i renty" - powiedział wiceminister rodziny i pracy Marcin Zieleniecki.

Zieleniecki odpowiadał na pytania Bożeny Borys-Szopy, Beaty Mazurek i Urszuli Ruseckiej (PiS) w sprawie podwyżki najniższych rent i emerytur.

"Rząd pani premier Beaty Szydło uznał 13 września 2016 r, że zachodzi potrzeba korekty obu mechanizmów. W tej chwili resort rodziny i pracy ma już opracowany projekt ustawy. Ten projekt jest w fazie konsultacji społecznych. Zakłada podwyższenie najniższych świadczeń emerytalnych i rentowych" - powiedział w Sejmie wiceminister.

Przypomniał, że najniższa emerytura z 892,56 zł obecnie ma wzrosnąć do 1000 zł. Przy rentach z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie to podwyżka z 676,75 zł do 750 zł, a przy rentach socjalnych z 741,35 zł do kwoty 840 zł.

Zieleniecki poinformował, że z podwyższenia świadczeń skorzysta ok. 800 tys. emerytów i rencistów pobierających świadczenia z ZUS i 350 tys. z systemu rolniczego. Wzrosną wszystkie renty socjalne - ok. 285 tys. osób otrzyma wyższe świadczenia - zaznaczył.

Podkreślił, że w nowelizacji określona będzie też minimalna kwota podwyżki świadczeń emerytalno-rentowych o 10 zł. Podał, że skorzysta na tym 2,1 mln osób otrzymujących świadczenia z ZUS i prawie wszyscy w rolniczym systemie ubezpieczeń - 1,1 mln z 1,2 mln wszystkich otrzymujących świadczenia z KRUS.

Wiceminister podkreślił, że oprócz tych działań 1 marca 2017 r. zostanie przeprowadzona normalna, coroczna waloryzacja świadczeń. Na ten cel w budżecie zaplanowano 1,4 mld zł. "Według naszych szacunków dokładnie taka sama kwota będzie dotyczyć podwyższenia najniższych świadczeń i zapewnienia minimum 10 zł waloryzacji" - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

emerytka 2016-10-06 11:59:39

Te 10 zł możecie sobie wsadzić. Moja emerytura brutto to 2006 zł. Nie dostałam jednorazowej dopłaty, nie skorzystam z podwyżki, bo nie jest najniższa, po co pracować 40 lat. Wystarczy 25 i ma się zapewnione dodatki, podwyżki i w niedługim czasie minie się tych z emeryturą 2006 zł brutto.