×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Emerytura taka jak zarobki? To „mission impossible”

  • PTWP - PulsHR
    KDS
  • 18 wrz 2017 21:04

30 proc. obecnego wynagrodzenia. Tyle - jak mówią prognozy - będzie wynosiła emerytura młodych ludzi, którzy są na początku kariery zawodowej. Expander Advisors sprawdził, co musieliby zrobić, aby zrekompensować sobie taki spadek dochodów własnymi oszczędnościami. Wynik ich padania nie napawa optymizmem. - Niestety to „mission impossible” - mówią bez ogródek.

Emerytura taka jak zarobki? To „mission impossible”
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Chcesz mieć emeryturę na poziomie swojego wynagrodzenia?  Nie zwlekaj z rozpoczęciem oszczędzania. 

• Nawet jeśli zaczniesz już dziś, to nie licz na świadczenie porównywalne do zarobków z ostatnich lat pracy... 

• - Żeby przez 25 lat wypłacać sobie 70 proc. pensji, to przez 40 lat trzeba by było odkładać aż 32 proc. swojego wynagrodzenia i to przy założeniu, że oszczędności byłyby inwestowane przy stopie zwrotu wynoszącej aż 6 proc. w skali roku - wylicza Expander Advisors. 

Eksperci z Expandera na pytanie o możliwości, jakie mają przed sobą młodzi ludzi, którzy chcą na emeryturze otrzymywać na konto kwotę podobną do ich zarobków, mają jedną odpowiedź - zacznijcie oszczędzać. Jednak okazuje się, że nawet to rozwiązanie jest dalekie od ideału. 

Jedna trzecia pensji na oszczędności

- Młodzi ludzie powinni jak najszybciej zacząć oszczędzać, aby zgromadzić pieniądze, które pozwolą mu samodzielnie wypłacić sobie 70 proc. ostatniego wynagrodzenia, co razem z emeryturą państwową da 100 proc. - komentują finansiści.

Przyznają jednak, że jest jedno spore ale... Bowiem, żeby przez 25 lat wypłacać sobie 70 proc. pensji, to przez 40 lat trzeba by było odkładać aż 32 proc. swojego wynagrodzenia i to przy założeniu, że oszczędności byłyby inwestowane przy stopie zwrotu wynoszącej aż 6 proc. w skali roku.

 

Ile proc. dochodu trzeba odkładać, żeby emerytura wyniosła 100 proc. pensji

źródło: materiały prasowe
źródło: materiały prasowe

- W przypadku krótszego okresu lub niższej stopy zwrotu, trzeba odkładać jeszcze więcej. Żadna z tych wartości nie wydaje się jednak realna do osiągnięcia. Szacuje się bowiem, że przeciętny Polak jest w stanie dodatkowo odkładać na emeryturę 10 - 20 proc. wynagrodzenia - zauważają eksperci. 

Jednym z problemów utrudniających odłożenie odpowiedniej kwoty na złotą jesień życia, jest fakt, że nasze wynagrodzenia systematycznie rosną. Przykładowo dziś są o ok. 60 proc. wyższe niż 10 lat temu.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Emerytura taka jak zarobki? To „mission impossible”

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • hg 2017-09-19 17:47:35

    Oczywiscie musimy oszczedzac z firmą expander. wtedy emerytura w wysokosci zarobkow bedzie mission possible. tekst sponsorowany.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA