Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod
tym linkiem.
• Chcesz mieć emeryturę na poziomie swojego wynagrodzenia? Nie zwlekaj z rozpoczęciem oszczędzania.
• Nawet jeśli zaczniesz już dziś, to nie licz na świadczenie porównywalne do zarobków z ostatnich lat pracy...
• - Żeby przez 25 lat wypłacać sobie 70 proc. pensji, to przez 40 lat trzeba by było odkładać aż 32 proc. swojego wynagrodzenia i to przy założeniu, że oszczędności byłyby inwestowane przy stopie zwrotu wynoszącej aż 6 proc. w skali roku - wylicza Expander Advisors.
Eksperci z Expandera na pytanie o możliwości, jakie mają przed sobą młodzi ludzi, którzy chcą na emeryturze otrzymywać na konto kwotę podobną do ich zarobków, mają jedną odpowiedź - zacznijcie oszczędzać. Jednak okazuje się, że nawet to rozwiązanie jest dalekie od ideału.
Jedna trzecia pensji na oszczędności
- Młodzi ludzie powinni jak najszybciej zacząć oszczędzać, aby zgromadzić pieniądze, które pozwolą mu samodzielnie wypłacić sobie 70 proc. ostatniego wynagrodzenia, co razem z emeryturą państwową da 100 proc. - komentują finansiści.
Przyznają jednak, że jest jedno spore ale... Bowiem, żeby przez 25 lat wypłacać sobie 70 proc. pensji, to przez 40 lat trzeba by było odkładać aż 32 proc. swojego wynagrodzenia i to przy założeniu, że oszczędności byłyby inwestowane przy stopie zwrotu wynoszącej aż 6 proc. w skali roku.
Ile proc. dochodu trzeba odkładać, żeby emerytura wyniosła 100 proc. pensji
źródło: materiały prasowe
- W przypadku krótszego okresu lub niższej stopy zwrotu, trzeba odkładać jeszcze więcej. Żadna z tych wartości nie wydaje się jednak realna do osiągnięcia. Szacuje się bowiem, że przeciętny Polak jest w stanie dodatkowo odkładać na emeryturę 10 - 20 proc. wynagrodzenia - zauważają eksperci.
Jednym z problemów utrudniających odłożenie odpowiedniej kwoty na złotą jesień życia, jest fakt, że nasze wynagrodzenia systematycznie rosną. Przykładowo dziś są o ok. 60 proc. wyższe niż 10 lat temu.
Czytaj więcej: Emerytura, wysokość: Wielka pomyłka ZUS. Emerytury źle wyliczone
- To oznacza, że po 40 latach możemy zarabiać już 6,5 razy więcej niż w momencie, gdy zaczynamy swoją karierę zawodową. Pieniądze odłożone na początku mają więc bardzo niewielką wartość w stosunku do naszego wynagrodzenia, które otrzymamy tuż przed emeryturą - wyjaśniają w Ekspander.
Na "stare lata" mniej wydatków
Pocieszający może być fakt, że będąc na emeryturze nie musimy już mieć aż tak wysokich dochodów jak w okresie, kiedy jeszcze pracujemy. Wynika to z tego, że nasze życie jest już w dużym stopniu usystematyzowane - mamy już spłacony kredyt na dom czy mieszkanie, nie łożymy na wychowanie dzieci, znika też odkładanie na emeryturę (przecież na niej już jesteśmy). W związku z tym, okazuje się, że aby na emeryturze żyć na poziomie do jakiego się przyzwyczailiśmy podczas pracy, wystarczy świadczenie w wysokości 70 - 80 proc. ostatniego dochodu.
Ile proc. dochodu trzeba odkładać, żeby emerytura wyniosła 70 proc. pensji
źródło: materiały prasowe
Przy takim założeniu wystarczy, że sami musimy uzbierać tyle, aby sfinansować 40 proc. przyszłej emerytury - 30 proc. pokryje publiczny system emerytalny.
- Osiągnięcie takiej wysokości emerytury jest już bardziej realne, ale nadal wymagające. Nawet przy założeniu 40 lat oszczędzania i stopy zwrotu 6 proc. i tak trzeba odkładać 18 proc. dochodu. W przypadku stopy zwrotu 1,5 proc. lub 3 proc. trzeba odkładać 31 - 46 proc., co jest poziomem nierealnym do osiągnięcia - zaznaczają eksperci z Expandera.
Dla przyszłych emerytów mają dwa cenne wnioski. Po pierwsze, młodzi nie powinni zwlekać z rozpoczęciem oszczędzania na emeryturę. - Nawet rozpoczęcie tego procesu nie na 40, lecz na 30 lat przez przed emeryturą spowoduje, że np. zamiast 18 proc. dochodu będą musieli odkładać aż 26 proc. Druga sprawa jest następująca: jeśli ktoś chce uzyskać przyzwoitą emeryturę nie może oszczędzać na przeciętnych lokatach bankowych. Ich oprocentowanie jest obecnie tak niskie, że aby zebrać odpowiednio wysoką kwotę trzeba byłoby odkładać dużą część swojej pensji (39 - 46 proc).
Czytaj więcej: Długi: Emerytura nie wystarcza. Seniorzy nie mają za co żyć
Expander zwraca też uwagę, że wspomniane 18 proc. pensji, to nieco mniej niż wysokość łącznej składki emerytalnej w publicznym systemie.
- Odkładając tyle samodzielnie, zyskamy świadczenie wynoszące 40 proc. dochodu. Państwo za podobne pieniądze ma nam zapewnić 30 proc. - zauważają analitycy. - Zanim zaczniemy się na to denerwować warto zwrócić uwagę, że emerytura państwowa jest dożywotnia. Nasza prywatna wystarczy (według przyjętych założeń) na 25 lat. Jeśli więc dożyjemy 100 lat, to nadal będziemy otrzymywali pieniądze z ZUS, a własne oszczędności już dawno nam się skończą- uspokajają.
Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

KOMENTARZE (1)