PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Emerytura dla każdego, nawet niepracującego. Nowy pomysł już w Sejmie

 • KDS
 • 4 lip 2022 20:00

Do sejmu trafiła petycja, by emerytura minimalna była przyznawana każdemu, kto z konkretnych powodów, np. choroby swojej lub bliskich, nie mógł podjąć pracy, bez względu na staż pracy. - Do tej pory osoby pobierają głodowe emerytury w wysokości 1 gr. To jest nienormalne przy zasadzie państwa prawa - argumentuje autor petycji.

Emerytura dla każdego, nawet niepracującego. Nowy pomysł już w Sejmie
Minimalna emerytura wynosi obecnie 1338,44 zł brutto (Fot. Shutterstock)
REKLAMA
 • Obecnie świadczenia z ZUS pobiera 7,8 mln osób. Z roku na rok jest ich więcej. 
 • Po marcowej waloryzacji rent i emerytur zmniejszyła się liczba osób pobierających najniższe świadczenia. Trafiają one do 341,3 tys. osób, czyli do ponad 8 proc. więcej niż w marcu 2021.
 • Do Sejmu wpłynęła właśnie petycja w sprawie przyznania prawa do minimalnej emerytury każdemu obywatelowi, bez względu na jego staż pracy.

Minimalna emerytura wynosi obecnie 1338,44 zł brutto. Jednak żeby ją otrzymać, należy spełnić konkretne wymogi. Świadczenie to przysługuje kobietom po ukończeniu 60. roku życia, jeśli przepracowały co najmniej 20 lat, a mężczyznom, gdy skończą 65 lat i przepracują co najmniej 25 lat.

Autor petycji złożonej w Sejmie uważa, że obecne zasady przyznawania tego świadczenia są niesprawiedliwe. Uniemożliwiają one skorzystanie z niej np. osobom, które ze względu na chorobę swoją lub swoich bliskich nie podjęły zatrudnienia. Jego zdaniem właśnie w takich sytuacjach rząd powinien zrezygnować z wymogu stażu pracy i przyznać takim osobom świadczenie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Do tej pory osoby pobierają głodowe, niskie emerytury w wysokości jednego grosza. To jest nienormalne przy zasadzie państwa prawa. Proszę przeżyć za ten jeden grosz przez miesiąc - komentuje w uzasadnieniu wnioskodawca.

W marcu 2022 emerytury niższe niż emerytura minimalna trafiały do 341,3 tys. osób (fot. Unsplash)
W marcu 2022 emerytury niższe niż emerytura minimalna trafiały do 341,3 tys. osób (fot. Unsplash)

Apeluje on o zmianę prawa i umożliwienie każdej osobie, w przypadku której zachodzą przesłanki (kobiecie po 60. roku życia, a mężczyźnie po 65. roku życia), skorzystania z tego świadczenia. Zaś osoby, które wykażą odpowiedni staż pracy, powinny otrzymywać wyższe świadczenie.

Coraz więcej Polaków na groszowej emeryturze 

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (12)

Do artykułu: Emerytura dla każdego, nawet niepracującego. Nowy pomysł już w Sejmie

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • adam 2022-07-28 12:43:38

  u nas marnie wygląda sprawa emerytur niestety, jak sam nie uzbieram to nie będę miał, nawet z ppk się nie wypisałem żeby mieć jakieś dodatkowe środki bo dziś widać jak na dłoni że bez oszczędności na starość jest trudno

 • Pola 2022-07-12 21:01:43

  Tak tylko, że niektórzy zamiast pracować na etacie by zapewnić sobie emeryturę kombinują pracując na czarno albo zwykli lenie żyją na garnuszku u starych rodziców a jak ich zabraknie to jest płacz i zgrzytanie zębów. To jest kolejny chory pomysł aby wspierać leni i kombinatorów z pieniędzy osób pracujących.

 • Smutne 2022-07-08 16:13:01

  Po pierwsze emeryturę powinno dostawać się po wpłacaniu składek emerytalnych. Kto nie pracował, powinien ewentualnie dostawać zapomogę, zasiłek ale nie emeryturę z funduszu emerytalnego. To tak jak z tzw " emerytura" matka 4 plus. Wypłacanie.matkom " emerytury" które nigdy niempidjrly pracy, to.naplucie w twarz kobietom które rodzily dzieci wychowywały je i pracowały, ciezko. Urodziłam trójkę dzieci, studiowałam zaocznie i pracowałam . Dziecko odchoane do 4 miesięcy i do pracy. Nie stać mnie było na leżenie. Dzisiaj że składek takich jak ja i inne uczciwie, ciężko pracujące matki składają się na " emeryturę tych" które pracy nie podjęły.

 • Zocha 2022-07-07 06:01:47

  Pomysł debila.

 • Ewa 2022-07-07 00:29:24

  Uwaz to za skandaliczny pomysł. Mój szwagier w wieku 30 lat zakonczl swoja drogę zawodowa.Xona pracowala zawodowo i utrzymywala cala rodzine.Do dzisiaj zyja na bardzo wysokim poziomie. Jak sobie pomysle,ze z nasxych podatkow otrzyma minimalna emeryture to mnie krew zalewa.Tylko idioci z PiS moga wymyślić cos takiego.Masakra

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA