Emerytura bonusem dla menedżera

W krajach zachodnich menedżerowie średniego i wyższego szczebla biorą udział w tzw. firmowych programach emerytalnych. To jeden z najdroższych sposobów pozapłacowego motywowania pracowników. Jak jest w Polsce?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emerytura bonusem dla menedżera

PODZIEL SIĘ


Autor: Jolanta Miśków

15 lip 2013 8:00


- W Polsce niewielka liczba firm oferuje tego rodzaju dodatki do pensji. Z naszego raportu wynika, że tylko 12 proc. menedżerów wyższego i średniego szczebla oraz jedynie 5 proc. osób na stanowiskach specjalistycznych bierze udział w programach emerytalnych - mówi Iwona Cekal, doradca w międzynarodowej firmie Kienbaum.

Emerytalny bonus na Zachodzie

Pracownik, odchodząc na emeryturę np. po 40 latach, dostaje do końca życia dwie trzecie swojej pensji. Jeśli np. po 10 latach pracy w danej firmie zostanie zwolniony, albo odejdzie, to i tak proporcjonalnie do przepracowanych lat otrzyma jakąś pulę świadczeń. Często w ramach programu emerytalnego firmy kupują dla pracowników akcje albo jednostki funduszy inwestycyjnych, które można spieniężyć na emeryturze.

W Polsce korzyści emerytalne dostarczane są zazwyczaj w dwóch formach: pracowniczych programów  emerytalnych oraz planów pozaustawowych.

- Te pierwsze nazywamy często III filarem, w odróżnieniu od planów pozaustawowych, czyli tzw. planów czwartofilarowych. O ile konstrukcja i sposób funkcjonowania programów  jest precyzyjnie regulowana przepisami prawa, o tyle plany pozaustawowe mogą w praktyce przybierać dowolne formy - tłumaczy Krzysztof Nowak, partner Mercer Marsh Benefits.

W przypadku planów niestandardowych spotyka się zarówno tradycyjne plany na podstawie umów z towarzystwami inwestycyjnymi czy firmami ubezpieczeniowymi, jak i mniej standardowe plany o zdefiniowanym świadczeniu, w których pracodawca np. gwarantuje wielkość wypłaty, podobnie jak dzieje się to w przypadku obowiązkowych odpraw emerytalno-rentowych.

- Innym rodzajem takiego niestandardowego planu mogą być np. tzw. aktywa podporządkowane, gdzie środki, które stanowią gwarancję wypłat z punktu widzenia rachunkowego należą do aktywów firmy - wyjaśnia Krzysztof Nowak.

Ile procent odpala pracodawca?

- W programach rejestrowanych formę składki reguluje ustawa. Zazwyczaj - także w programach nierejestrowanych - jest to pewien procent wynagrodzenia. Średnią rynkową określilibyśmy na poziomie 5-6 proc. - mówi Tomasz Mazur, ekspert Aon Hewitt w Polsce. -Oczywiście są także inne rozwiązania, ale procent wynagrodzenia pojawia się zdecydowanie najczęściej - dodaje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.