PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Emeryt nie żyje, pieniądze wciąż przychodzą. Co wtedy?

  • KDS
  • 10 lis 2022 11:51

Zdarza się, że po śmierci członka rodziny na konto wpływa jeszcze emerytura lub listonosz przynosi ją do domu. Nie zawsze wiadomo, co z pieniędzmi zrobić, czy można je zatrzymać czy też trzeba oddać do ZUS. Wyjaśniamy wątpliwości.

Emeryt nie żyje, pieniądze wciąż przychodzą. Co wtedy?
Prawo do emerytury czy renty ustaje wraz ze śmiercią osoby uprawnionej (fot. Unsplash/Ravi Patel)
REKLAMA
  • Nie zawsze po śmierci bliskiej osoby jej emerytura czy renta przepadają.
  • Gdy do ZUS wpływa wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia, Zakład wydaje formalną decyzję i przekazuje pieniądze osobom uprawnionym.
  • Problem jest, kiedy pieniądze do domu przynosi listonosz. 

Jeżeli na konto zmarłego wpłynie emerytura lub renta, która zmarłemu przysługiwała, czyli za ten miesiąc, w którym bliska nam osoba zmarła to – bez względu na to, czy śmierć nastąpiła pierwszego dnia miesiąca, czy w jego połowie wypłaconych pieniędzy nie trzeba będzie zwracać w przyszłości.

Czytaj też: Przyszłość mamy już dziś. Ten robot zastąpi człowieka w pracy

- Jeżeli jednak listonosz przyniesie emeryturę, która należała się za miesiąc już po śmierci naszego bliskiego wtedy te pieniądze już się rodzinie nie należą – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Taka sytuacja jest wtedy, gdy nasz bliski umiera np. w ostatnim dniu czerwca a na konto wpływa emerytura lub renta za lipiec, czyli już należna za następny miesiąc – wyjaśnia.

Według rzeczniczki pieniądze, które wpływają do banku już po śmierci osoby bliskiej, należy po prostu zostawić na koncie.

Czytaj więcej: Co dalej z rynkiem pracy? Biznes mówi jasno, które wydatki będzie ciął jako pierwsze

- My sami poprosimy bank o ich zwrot. Jeśli jednak rodzina już pieniądze wypłaciła, wtedy najlepiej zasilić konto kwotą, której brakuje. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której ZUS zwróci się do bliskich zmarłego z żądaniem zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy – dodaje.

Kowalska-Matis przypomina, że jeżeli emeryturę do domu przynosi listonosz, to po prostu nie zależy jej odbierać - wtedy zostanie ona zwrócona do ZUS.

- Jeśli ktoś nie jest pewny, co ma zrobić lub pieniądze wprawdzie należą się rodzinie, a zostały do ZUS zwrócone, wtedy można złożyć wniosek o wypłatę niezrealizowanego świadczenia. Rodzina ma na to aż 12 miesięcy – wyjaśnia.

Wniosek o niezrealizowane świadczenie

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emeryt nie żyje, pieniądze wciąż przychodzą. Co wtedy?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA