PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Emeryci muszą się pilnować, by nie stracić. Będą nowe limity dorabiania

Od marca zwiększają się limity, do których emeryci i renciści, którzy nie mają jeszcze wieku emerytalnego mogą dorabiać bez zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty przez ZUS.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 16 lut 2022 15:45
Emeryci muszą się pilnować, by nie stracić. Będą nowe limity dorabiania
Limity dochodów są związane z przeciętnym wynagrodzeniem, które według danych GUS, w czwartym kwartale 2021 r. wyniosło 5995,09 zł (fot. Unsplash/ Ravi Patel)
REKLAMA
  • Do emerytur i rent – także socjalnych - można dorabiać, trzeba jednak pamiętać, że istnieją limity przychodów.
  • Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę.
  • Aby się na to nie narazić, trzeba pilnować przychodu tak, aby nie przekroczył 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

- Limity dochodów są związane z przeciętnym wynagrodzeniem, które według danych GUS w czwartym kwartale 2021 r. wyniosło 5995,09 zł. To sporo więcej niż w trzecim kwartale minionego roku, dlatego w marcu, kwietniu i maju 2022 roku zwiększają się limity dla dorabiających „wcześniejszych” emerytów i rencistów – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Od 1 marca 2022 roku kwotą graniczną, do której można bez obawy dorabiać jest 4196,60 zł (wcześniej: 3960,20 zł brutto). Jeśli ktoś zarobi więcej niż 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia tj. 7793,70 zł (wcześniej: 7354,50 zł brutto), wypłata z ZUS zostanie zawieszona.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rzeczniczka wyjaśnia, że w sytuacji, gdy przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia.

Kogo dotyczą limity dorabiania do emerytury

O limitach muszą pamiętać wcześniejsi emeryci, ci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny, oraz renciści. Wyjątek od tej zasady stanowią ci emeryci, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, które od marca 2022 r. wyniesie 1338,44 zł. brutto. Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, emerytura za dany okres będzie wypłacana w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Czytaj więcej: Czternasta emerytura ma wyglądać podobnie jak trzynasta. "Złotówka za złotówkę"

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emeryci muszą się pilnować, by nie stracić. Będą nowe limity dorabiania

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA