PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu

Emeryci muszą rozliczyć dodatkowe zarobki do końca lutego

Wszyscy emeryci pobierający wcześniejsze emerytury, jak również renciści, którzy dodatkowo pracowali w 2021 r, muszą do końca lutego poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Chodzi m.in. o wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy-zlecenia i przychody z prowadzenia działalności gospodarczej.

  • Autor: PAP/JP
  • 28 lut 2022 11:43
Emeryci muszą rozliczyć dodatkowe zarobki do końca lutego
Wszystkie emerytury i renty zostaną zwolnione z podatku dochodowego do kwoty 2500 zł brutto miesięcznie (fot. Shutterstock)
REKLAMA
  • Renciści i emeryci, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego (60 lat - kobieta, 65 lat - mężczyzna), a osiągnęli w zeszłym roku dodatkowy przychód, są zobowiązani poinformować ZUS o uzyskanych kwotach wynagrodzeń.
  • Muszą to zrobić maksymalnie do końca lutego.
  • Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie.

"Rozliczenie z dodatkowego przychodu dotyczy także wcześniejszych emerytów i rencistów, którzy w ubiegłym roku pracowali za granicą. Otrzymane dodatkowe zarobki mogą dotyczyć np. prowadzenia działalności gospodarczej, umowy o pracę, umowy-zlecenia czy też przychodów z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej" - wskazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Informacja o przychodach potrzebna jest do rozliczenia wypłacanego świadczenia. Świadczenie może zostać rozliczone rocznie lub miesięcznie.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Aby umożliwić rozliczenie emerytury czy renty w najkorzystniejszy sposób, taka osoba powinna przedłożyć zaświadczenie o kwocie zarobków osiągniętych w poszczególnych miesiącach.

"Niezbędne dokumenty wystawiają pracodawcy. A osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą napisać i złożyć oświadczenie samodzielnie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne" - wyjaśnił rzecznik.

ZUS podkreślił, że rozliczenie przychodu to obowiązek. Pracujących rencistów i niektórych emerytów obowiązują limity, jakie mogą dorobić do swoich świadczeń. Jeśli dodatkowe zarobki nie przekroczą 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to emerytura lub renta będzie wypłacana w pełnej wysokości. Jeśli przekroczą ten limit, świadczenie jest zmniejszane. Po przekroczeniu drugiego progu - 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia - wypłata świadczenia za dany miesiąc zostaje zawieszona

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Emeryci muszą rozliczyć dodatkowe zarobki do końca lutego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA