×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Emeryci dostaną wyższe emerytury, bo żyją krócej. "Dobre" wiadomości z ZUS

 • Autor: PAP/JP
 • 29 mar 2022 14:20

Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy – poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Emeryci dostaną wyższe emerytury, bo żyją krócej. "Dobre" wiadomości z ZUS
Prezes ZUS Gertruda Uścińska (fot. zus.pl)
REKLAMA
 • Główny Urząd Statystyczny ogłosił nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.
 • Na podstawie zawartych w niej danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o świadczenie.
 • W ubiegłym roku zanotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r., i o 111 tys. więcej niż w 2019 r. W rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych.

Prof. Uścińska zwróciła uwagę, że dane zawarte w tablicy GUS są niezbędne do obliczenia wysokości emerytury.

"Aby obliczyć wysokość świadczenia, należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy" - wyjaśniła.

"Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat - o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Dla przykładu 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 zł, czyli większej o 74,36 zł. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tys. zł uzyska emeryturę w kwocie 2548,42 zł, czyli większej o 101,04 zł" - wyliczyła szefowa ZUS.

Zaznaczyła przy tym, że ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS od 1 kwietnia. "Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończeniawieku emerytalnego" - dodała profesor.

Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Emeryci dostaną wyższe emerytury, bo żyją krócej. "Dobre" wiadomości z ZUS
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • * 2022-03-30 11:46:58

  W skrócie - dobre wiadomości z ZUS dla emerytów- żyją krócej. Wreszcie przyznali się do credo swojej działalności. Brawo.

 • okadany emeryt 2022-03-29 23:34:35

  typowa propaganda niemająca nic wspólnego z realiami, a ter sątakie że przechodząc na emeryturę w drugiej połowie ubiegłego roku mnie jako mężczyźnie policzono według tych tablicę średniego dalszego trwania życia że będę żył 82 lata i wedłog tego obliczono mi moją emeryturę, a fakty są takie, że według GUSu średnia życia mężczyzny to niecałe 72 lata! No ale jak się 40 letnim osobom z mundurówki umożliwia by szli na "zasłużoną" emeryturę i im nie liczy sie jej według tego ile sobie naskładali taki jak pozostałym to rządzący jak zawsze okradają takie osoby jak ja którzy zapracowali na swoją emeryturę i przeszli na nią w 65 roku życia! A przepisy emerytalne są takie, że mnie 12 lat pracy w szkodliwych warunkach nie uwzględniono, bo praca w szkodliwych warunkach szkodziła dopiero jak się przepracowało 15 lat! A jak ktoś pracował mniej to według rządzących mu to nie szkodziło! Przepisy są rodem z PRLu. Ale jest dobrze ceny wzrosły o 30% a podwyżka emerytury 7% tak sie zwalcza inflację!

 • Kiki 2022-03-29 18:08:06

  To chyba powód do wstydu... Ludzie truci są sztucznie produkowaną żywnością pełną nawozów i stąd ten wasz wspaniały wynik. A koncerny farmaceutyczne wraz z lekarzami robią interesy życia na ludzkim nieszczęściu. Ale nie martwcie się, coraz więcej ludzi zaczyna myśleć i dokonuje lepszych wyborów żywieniowych. Ta wiadomość tylko mnie uświadamia, że aby być zdrowym, trzeba unikać marketów, sklepów i lekarzy tych jedynych właściwych 🖕

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA