PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

W kwietniu emeryci dostaną trzynastkę. Ile wyniesie?

  • Autor: PAP/AT
  • 31 mar 2022 9:13

1 kwietnia pierwsi seniorzy otrzymają trzynastą emeryturę. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury. Otrzymają je wszyscy emeryci i renciści – w sumie ok. 9,7 mln osób.

W kwietniu emeryci dostaną trzynastkę. Ile wyniesie?
1 kwietnia wypłata trzynastej emerytury (fot. shutterstock)
REKLAMA

Trzynasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu od 2019 roku, a od dwóch lat gwarantowanym ustawowo dla wszystkich emerytów i rencistów.

Jak przypomina resort rodziny, w 2022 r. trzynastka wypłacona zostanie w sześciu terminach wraz z kwietniowymi emeryturami. Wysokość świadczenia wyniesie 1388,44 zł i będzie wyższe o 87,56 zł niż w roku ubiegłym.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Pierwsze wypłaty są realizowane od piątku dla ponad 1 mln seniorów na sumę ponad 1,2 mld zł. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł. Dodatkowe świadczenie trafi w sumie do ok. 9,7 mln emerytów i rencistów" - wskazuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Ministerstwo zaznacza, że trzynasta emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Ponadto, od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Aby otrzymać trzynastkę nie trzeba składać dodatkowych wniosków.

Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które w dniu 31 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, mają prawo do świadczeń określonych w ustawie.

Rozwiązanie to zostało zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, rent strukturalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Według szacunków resortu, w latach 2019-2022 z tytułu trzynastej emerytury do emerytów i rencistów trafi w sumie ok. 47,8 mld zł.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: W kwietniu emeryci dostaną trzynastkę. Ile wyniesie?

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • sylwia 2022-04-08 19:56:48

    Moim zdaniem zamiast tych 13 trzeba by stanowczo podnieść wysokość emerytur no ale jest jak jest. I z tego tez powodu, mysląc już teraz o swojej emeryturze postawiłam na ppk, by za w czasu zabezpieczyć sie odpowiednio dodatkowymi finansami.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA