Emeryci coraz bardziej zadłużeni

18,7 mld zł - tyle kredytu do spłacenia mają polscy emeryci.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emeryci coraz bardziej zadłużeni

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

20 lip 2015 8:43


Jak wynika z danych BIK, rośnie wartość kredytów spłacanych z opóźnieniem przez emerytów po 65. roku życia - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

18,7 mld zł - to kwota kredytów do spłacenia, które obciążają polskich emerytów. To o 2 mld zł więcej niż przed rokiem - podaje Biuro Informacji Kredytowej.

Aż 21,1 proc. wartości tego portfela spłacane jest z opóźnieniem, i to dużym, ponad 90-dniowym. Według danych BIK ten odsetek wyraźnie się powiększył w porównaniu do danych sprzed roku, kiedy to opóźnionych kredytów było 15,7 proc.

Narastający problem z długami osób starszych - i to nie tylko wobec sektora finansowego - widać też w innych danych. W Krajowym Rejestrze Długów figuruje prawie 165 tys. dłużników seniorów, a ich łączne zobowiązanie przekracza 1,2 mld zł. To o jedną piątą więcej niż rok temu.

Izabela Dąbrowska-Antoniak z Federacji Konsumentów zauważa, że senior to z punktu widzenia banków i firm pożyczkowych klient bardzo wiarygodny. Ma stały dochód i ryzyko, że zostanie go pozbawiony, jest zerowe. "Na dodatek łatwo ściągać z niego dług. Komornik bezpośrednio kontaktuje się z ZUS i może zająć część emerytury" - mówi prawniczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.