PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Elżbieta Rafalska o danych GUS: Potwierdzenie pozytywnych tendencji w gospodarce i na rynku pracy

  • Autor: PAP/JS
  • 17 sie 2017 18:01

To kolejne potwierdzenie pozytywnych tendencji w gospodarce i na rynku pracy - mówi szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska o danych GUS dot. zatrudnienia i płac. GUS podał, że wzrosło rok do roku i przeciętne zatrudnienie w firmach, i przeciętne wynagrodzenie.

Elżbieta Rafalska o danych GUS: Potwierdzenie pozytywnych tendencji w gospodarce i na rynku pracy
Adobe Stock
REKLAMA

Przeciętne zatrudnienie w firmach w lipcu tego roku było wyższe o 4,5 proc. rdr i wyniosło 6022,1 tys., a przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,9 proc. i wyniosło 4501,52 zł.

"To wskazuje na kontynuację wzrostu wynagrodzeń, choć mamy niewielki spadek, ale on był poprzedzony długim trendem wzrostowym, więc nie należy tu wyciągać pochopnych wniosków, że będziemy mieli kolejne miesiące spadku" - podkreśliła Rafalska.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodała, że ten niewielki spadek może wynikać - być może - z czynników sezonowych; jak wskazała, w czasie wakacji nieznacznie zmienia się struktura zatrudnienia, latem wzrasta zatrudnienie dorywcze, do prostych prac, osób młodych, bez doświadczenia, które są często zatrudniane za minimalne stawki.

"To, co jest bardzo ważne, to fakt, że dane GUS pokazują na kontynuację wzrostu liczby zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw" - zwróciła uwagę Rafalska. Wskazała, że liczba ta wynosi już ponad 6 mln.

Jak oceniła, informacje z GUS-u to kolejne potwierdzenie pozytywnych tendencji i w gospodarce i na rynku pracy.

"Zmiana wysokości płac jest związana z tempem wzrostu gospodarczego, nakładów inwestycyjnych i koniunktury w przyszłości - to są te czynniki, które w ostatnich dwóch kwartałach kształtują się korzystnie i w efekcie przekładają się na to, co jest najbardziej wyczekiwane przez pracowników: przyspieszenie tempa wzrostu płac" - oceniła minister.

Jej zdaniem ta sytuacja daje szansę na zmniejszenie problemu tzw. biednych pracujących, czyli osób, które nie są w stanie utrzymać się ze swojej pracy.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska o danych GUS: Potwierdzenie pozytywnych tendencji w gospodarce i na rynku pracy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Agata 2017-08-18 16:51:32

    WIW-BUD Legnica praca na umowę 1 350 netto po 18 godzin, na zlecenie po 24 godziny 3 500 brutto. Biznes jak ch...ra na ludziach niepełnosprawnych i państwowej szkole, he, he.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA