×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Elżbieta Rafalska: Nie ma lepszego gwaranta wypłacania emerytur niż państwo

  • Autor: PAP/JS
  • 1 cze 2017 14:23

Nie ma lepszego gwaranta wypłacania emerytur niż państwo - zapewniła na konferencji prasowej w Opolu Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Jednocześnie zachęcała obywateli do świadomego wyboru momentu przejścia na emeryturę.

Elżbieta Rafalska: Nie ma lepszego gwaranta wypłacania emerytur niż państwo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA

"Nie ma lepszego gwaranta wypłacania świadczeń emerytalnych niż państwo" - zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Jej zdaniem jest to m.in. efekt bardzo dobrej kondycji gospodarki i zmian prawnych wprowadzanych przez obecny rząd.

Rafalska apelowała do obywateli do korzystania w świadomy sposób z prawa do przejścia na emeryturę. "Ludzie muszą być świadomi, że na wysokość ich emerytur składa się nie tylko wiek, ale ilość środków, jakie zgromadzili na swoim koncie w trakcie aktywności zawodowej. Przywróciliśmy prawo wyboru do przejścia na emeryturę, ale to do obywateli musi należeć decyzja o momencie, w którym będą chcieli z tego prawa skorzystać. Będziemy starali się im pomóc poprzez sieć doradców" - powiedziała minister.

Minister negatywnie oceniła pomysły wprowadzenia emerytur obywatelskich, z których korzystać mogliby wszyscy obywatele. "Na początek idea takiego świadczenia może wydawać się atrakcyjna. Jednak po analizie okazuje się, że będą to bardzo skromne świadczenia" - wyjaśniła.

Zdaniem obecnej na spotkaniu doradczyni Prezydenta RP Agnieszki Lenartowicz-Łysik, przywrócenie niższego wieku emerytalnego dla Polaków nie byłoby możliwe bez współpracy wszystkich partnerów społecznych.

"Reforma ubezpieczeń nie może być narzucona siłą. Najprościej było podnieść wiek emerytalny. Jednak uważamy, że Polacy są godni lepszych rozwiązań. Jesteśmy w trakcie kampanii informacyjnej, podczas której w całej Polsce będziemy nakłaniali obywateli do świadomego kształtowania swojej przyszłej emerytury. Chodzi tu o unikanie pracy na czarno i gromadzenie kapitału na chwilę, kiedy zdecydujemy się odejść na emeryturę. Z drugiej strony myślimy o działaniach promujących wykorzystanie przez pracodawców potencjału doświadczenia i lojalności, jaki mają osoby starsze" - powiedziała Lenartowicz-Łysik.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Rafalska: Nie ma lepszego gwaranta wypłacania emerytur niż państwo
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA