Elżbieta Rafalska: Dzięki 500 plus rodziny stać na więcej

Wzrosła sprzedaż detaliczna. - W tak dużym wzroście ma swój udział rządowy program 500 plus oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i kolejny wzrost wynagrodzeń - powiedział szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Elżbieta Rafalska: Dzięki 500 plus rodziny stać na więcej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

21 kwi 2017 7:59


• Sprzedaż detaliczna w marcu 2017 r. wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w miesięcznym - o 16,5 proc.

• W tak dużym wzroście sprzedaży detalicznej ma swój udział rządowy program 500 plus oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i kolejny wzrost wynagrodzeń - powiedziała minister Rafalska

• Dla mnie efekt 500 plus jest widoczny gołym okiem, a teraz jest też potwierdzony twardymi danymi GUS-u; inwestycje i pieniądze z programu napędzają gospodarkę - dodała.

GUS podał, że sprzedaż detaliczna w marcu wzrosła o 9,7 proc. w ujęciu rocznym, a w miesięcznym - o 16,5 proc. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 proc.), odzieży i obuwia (o 20,3 proc.) mebli, AGD i RTV (18,1 proc.), prasy i książek (o 17,8 proc.).

Wynagrodzenia w marcu wzrosły o 5,2 proc., a zatrudnienie o 4,5 proc. w ujęciu rocznym.

Czytaj też: Program 500 plus: Ministerstwo planuje zmiany

"W tak dużym wzroście sprzedaży detalicznej ma swój udział rządowy program 500 plus oraz bardzo dobra sytuacja na rynku pracy i kolejny wzrost wynagrodzeń" - powiedziała Rafalska, odnosząc się do najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Jej zdaniem, dane GUS pokazują, że stać nas na więcej - nie tylko zaspokajanie bieżących potrzeb. "Z satysfakcją obserwuję marcowy spadek sprzedaży wyrobów alkoholowych (3,4 proc.), bo przecież przy wprowadzaniu programu 500 plus to była jedna z obaw podnoszonych przez opozycję - marnotrawienia środków i przeznaczania na alkohol" - powiedziała.

Program Program "Rodzina 500 plus" ruszył w 1 kwietnia 2016 r. (fot.mpips.gov.pl)

Zwróciła uwagę na wzrosty sprzedaży odzieży, obuwia, mebli, sprzętu AGD i RTV, książek. "To jest wszystko, co jest niezbędne, najpilniejsze dla rodziny - takie codzienne wydatki, na które wiele rodzin wcześniej nie mogło sobie pozwolić" - powiedziała minister rodziny.

Podkreśliła, że dla budżetu ważne jest, że rosną wpływy z VAT. Zauważyła, że mamy bardzo dobrą sytuację na rynku pracy, a marcowy wzrost wynagrodzeń jest wyższy niż się spodziewano.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.