PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, Rafał Benecki i Piotr Arak o wzroście płacy minimalnej

Nowe zapowiedzi wydatkowe PiS są rozłożone w czasie na wiele lat, a w krótkim terminie największe obciążenie na budżetu będzie stanowić wzrost świadczeń emerytalnych – ocenił główny ekonomista ING Banku Śląskiego Rafał Benecki. Jego zdaniem, hojny wzrost płacy minimalnej znacznie obciąży sektor przedsiębiorstw i może hamować długoterminowy wzrost gospodarczy.

Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, Rafał Benecki i Piotr Arak o wzroście płacy minimalnej
Podwyżki pensji minimalnej obciążą sektor przedsiębiorstw (fot. pixabay.com)
REKLAMA
  • Z punktu widzenia przedsiębiorstw mamy cały czas dualizm. Z jednej strony mamy dużo zachęt do otwierania biznesu dla małych firm, ale jednocześnie mamy nowe, duże obciążenie dla firm, jak np. bardzo hojne podwyżki płacy minimalnej - wskazuje Rafał Benecki.
  • O ile minimalne wynagrodzenie na poziomie 3 tys. zł w 2021 r. wydaje się osiągalne, to 4 tysiące w późniejszych latach to wysoki wzrost, który musi zależeć od międzynarodowej koniunktury gospodarczej - ocenia Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
  • Prof. Mączyńska-Ziemacka, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego uważa, że plany podniesienia płacy minimalnej mogą być odpowiedzią na sytuację w krajach wysoko rozwiniętych."Doświadczenia wielu krajów wskazują, że strefy biedy, duże grupy ludzi bardzo mało zarabiających, nie sprzyjają gospodarce" - podkreśla profesor.

"Wbrew zapowiedziom niektórych komentatorów w programie (PiS ) pojawiły się nowe wydatki, ponad ten bardzo obszerny program, który został zapowiedziany w lutym. Tym razem wydatki są trochę rozłożone w czasie, bo te które obciążą w krótkim czasie budżet to są emerytury, ale inne np. wydatki na drogi, są jednak rozłożone na wiele lat. A jeszcze inne obciążają tak naprawdę nie budżet, ale sektor przedsiębiorstw. Na przykład o hojne podwyżki pensji minimalnej" - powiedział Benecki.

"Można powiedzieć, że z punktu widzenia przedsiębiorstw mamy cały czas taki dualizm. Z jednej strony mamy dużo zachęt do otwierania biznesu dla małych firm, typu proporcjonalny sposób naliczania składki ZUS - o którym dziś była mowa - czy obniżka CIT dla małych przedsiębiorstw, ale jednocześnie mamy nowe, duże obciążenie dla firm, jak np. bardzo hojne podwyżki płacy minimalnej" - dodał.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Elżbieta Mączyńska-Ziemacka, Rafał Benecki i Piotr Arak o wzroście płacy minimalnej

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA