Ekspert: Pensje Polaków muszą wzrosnąć

Socjolog Jan Sowa jest zdania, że wzrost pensji to konieczność. Wyższe wynagrodzenia to wzrost popytu wewnętrznego, na czym skorzystają przedsiębiorcy i cała gospodarka.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ekspert: Pensje Polaków muszą wzrosnąć

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/em

7 paź 2015 14:00


"Pensje to jest inna nazwa na zagregowany popyt wewnętrzny, czyli to, co ludzie kupują, bo mogą kupić. Bo mają pieniądze, które zarobili. Relacja jest oczywista, chyba, że mówimy o konsumpcji na kredyt. Ale nie chcemy, by społeczeństwo bardziej się zadłużało" - mówi Sowa. Jak dodaje, ci sami ekonomiści, którzy mówią, że nie należy podnosić pensji, "mówią też, że należy uważać z kredytem, żeby się za bardzo nie zadłużać".

"Jeżeli nie ma pieniędzy z pensji i niedobrze jest się za bardzo zadłużać, to (...) człowiek po prostu nie może kupować. Ale to z kolei nie jest dobre dla przedsiębiorców, dla gospodarki, dlatego że w tym momencie problemem nie jest wyprodukowanie towarów tylko ich sprzedanie. Mamy kryzys nadprodukcji. Moglibyśmy produkować o wiele więcej - w sensie technicznym, organizacyjnym, tylko, że ktoś to musi kupić" - zaznacza socjolog.

Ocenia, że przedsiębiorcy "rozbijają się o ścianę, którą budują - ścianę niskich pensji, niskiego popytu". "To nie jest tylko problem Polski, o tym się też mówi w kontekście spowolnienia w Chinach, stagnacji w strefie euro, że jest za mały popyt. Ale popyt to są pensje po prostu. Jeżeli popyt ma być większy, to pensje muszą iść w górę" - dodaje Sowa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.