Eksperci: Znaczne zmniejszenie luki płacowej między pracownikami a prezesami jest niemożliwe

– Rezultaty pracy są różne, więc także wynagrodzenia są i powinny pozostać różne – uważa Mieszko Maj, dyrektor zarządzający w Polskim HR Rozwoju i Szkoleniach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Eksperci: Znaczne zmniejszenie luki płacowej między pracownikami a prezesami jest niemożliwe

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

9 sty 2015 5:04


Eksperci zgodnie twierdzą, że obserwujemy powrót rynku pracownika. Sytuacja w Polsce jest coraz lepsza. Bezrobocie spada, a zatrudnienie powoli rośnie. Dostęp do kadr jest coraz trudniejszy. Pracodawcy narzekają na trudności w znalezieniu pracowników – i to nie tylko tych wąsko wyspecjalizowanych, ale również tych, którzy nie mają jakichś specjalnych kwalifikacji.

Walkę o pracownika wygrają pracodawcy, którzy zaoferują wyższe wynagrodzenia lub przedsiębiorstwa, które otworzą się na kandydatów zza wschodniej granicy, prezentujących niższe oczekiwania płacowe.

Jak wynika z danych GUS za trzeci kwartał 2014 r., średnie wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wzrosło w 2014 o 3,4 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Czy w 2015 r. możemy liczyć na większy wzrost?

– W 2014 roku płace w polskich firmach wzrosły ponad 3,5 proc. i w przyszłym roku, o ile nie nastąpi jakieś niespodziewane spowolnienie gospodarki, możemy spodziewać się osiągnięcia podobnego wyniku. Oczywiście wzrost płac skorelowany jest ze stanowiskiem, a także z sektorem gospodarki, w którym dana osoba pracuje – mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes Loyd.

Tomasz Misiak, przewodniczący rady nadzorczej Work Service, sądzi, że presja płacowa nie dotyczy już tylko pracodawców zatrudniających wysoce wykwalifikowanych specjalistów, ale także firmy, które oferują zatrudnienie osobom wykonującym prace proste.

– Z naszych analiz wynika, że co drugi pracownik oczekiwał wzrostu płac w 2014 roku, podczas gdy tylko 5 proc. pracodawców planowało płacić więcej. W 2015 roku presja płacowa będzie się nasilać, pracodawcy nie unikną podwyżek. Nastąpi także większe zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy, które zaobserwowaliśmy już w 2014 roku – mówi Tomasz Misiak.

Mniejsza luka płacowa

A co z luką płacową między zarobkami pracowników szeregowych i prezesów? Czy uda się ją zmniejszyć i czy jest to w ogóle możliwe? Zdaniem ekspertów jest to mało prawdopodobne.

Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca Grant Thornton, podkreśla, że całkowite lub znaczne zmniejszenie luki płacowej między prezesami a szeregowymi pracownikami nie jest możliwe, a nawet niepożądane.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

NiT 2015-01-09 17:27:01

Bzdety, jak mawiał prof. Stanisław hrabia Komorowski. Menażer powinien mieć dwuskładnikowe wynagrodzenie: stałe - np. trzykrotne, lub lepiej dwukrotne średniej w jego przedsiębiorstwie, oraz umowne, "kontraktowe" - BEZ LIMITOWANIA górnej granicy. (wg uznania właściciela przedsiębiorstwa) - w stałej proporcji do ZYSKU PO OPODATKOWANIU.