Ekonomiści: Wzrost płac powrócił do długoterminowego trendu

Wzrost płac w kwietniu wyhamował, podobnie jak dynamika zatrudnienia. Ekonomiści przekonują jednak, że nie ma powodów do niepokoju.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Ekonomiści: Wzrost płac powrócił do długoterminowego trendu

PODZIEL SIĘ


Autor: Wnp.pl

19 maj 2015 20:51


Płace wzrosły w kwietniu o 3,7 proc. rok do roku. To poważny spadek w porównaniu z marcem, kiedy wynagrodzenia wzrosły o 4,9 proc. Ekonomiści przekonują jednak, że to marcowy wzrost płac był wyjątkowy.

- Marcowy odczyt podbity był przez pozytywny efekt statystyczny i przesunięcie premii w górnictwie - twierdzi Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku. Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole przypomina, że w marcu nominalne płace w górnictwie zwiększyły się w porównaniu z lutym o 18 pkt proc.

Zdaniem obu ekonomistów wzrost płac powrócił po prostu do długoterminowego trendu, w którym dynamika płac utrzymuje się w przedziale 3,5-4,0 proc. rok do roku. I wciąż jest to wiadomość optymistyczna, także dla całej gospodarki.

- Realny fundusz płac w związku z utrzymującą się deflacją wciąż rośnie, co jest czynnikiem wspierającym wzrost konsumpcji indywidualnej - twierdzi Rafał Sadoch. - Choć w kierunku przyspieszenia płac oddziałują coraz lepsze wyniki polskiej gospodarki, to jednak stopniowy wzrost inflacji będzie prowadził do wyhamowania wzrostu realnego funduszu płac - dodaje.

Cały artykuł znajdziesz tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.