×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Ekonomia i socjologia są passé. To w tych zawodach będzie można dobrze zarobić

  • Justyna Koc
    jk
  • 19 maj 2021 13:15

W Polsce brakuje specjalistów z fachem w ręku. Jest to pochodna m.in. likwidacji szkół zawodowych. I choć młodzi ludzie niekoniecznie garną się do takich zawodów jak cieśla czy dekarz, eksperci wskazują, że dla wielu jest to lepsza ścieżka kariery niż nadal popularne kierunki, jak np. ekonomia czy socjologia.

Ekonomia i socjologia są passé. To w tych zawodach będzie można dobrze zarobić
Zarobki dekarzy kształtują się w granicach od 3,2 tys. do 7 tys. zł brutto (Fot. Pixabay)
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.
  • Piwowar, ludwisarz, kowal, dekarz i brukarz - tutaj zdaniem ekspertów Personnel Service w perspektywie najbliższych 5-10 lat istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich zarobki będą rosnąć.
  • Średnie szanse na podwyżki mają: guwernantka, cieśla, stolarz czy kamieniarz.
  • Natomiast najniższe szanse na wzrost wynagrodzeń w perspektywie najbliższych lat mają maszyniści i krawcy.

Piwowar, ludwisarz, kowal, dekarz i brukarz – osoby, które zdecydują się na kształcenie w tych zawodach mogą spać spokojnie. Jak szacują eksperci Personnel Service, w perspektywie najbliższych 5-10 lat istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich zarobki będą rosnąć. Nawet teraz nie należą do niskich.

Oni mogą zarobić więcej

Piwowar, czyli osoba zajmująca się warzeniem piwa może obecnie zarobić od 4 do 6 tys. zł brutto, do tego należy doliczyć różnego rodzaju dodatki i benefity.

Potencjał tego zawodu dostrzegły wyższe uczelnie. Kierunki na studiach podyplomowych związane z techniką piwowarską powstały m.in. na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie i Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Do pracy w branży piwowarskiej przekonują się także kobiety. W Kompanii Piwowarskiej panie stanowią obecnie 26 proc. pracowników. W Carlsberg Polska panie to 25 proc. załogi, tyle samo w Grupie Żywiec. O tym, w jaki sposób browary kuszą kandydatki do pracy, przeczytasz tutaj.

Zarobić dobrze mogą również ludwisarze, którzy wykonują m.in. odlewy dzwonów czy posągów, już kilka lat temu zarabiali ponad 5 tys. zł. brutto, a z roku na rok ich pensje rosną.

Z niewiele mniejszym wynagrodzeniem, ale również z dużymi szansami na podwyżkę są kowale - szczególnie wyspecjalizowani, tacy jak kowale artystyczni czy materiałoznawcy. Obecnie mediana ich zarobków wynosi ok. 4 tys. zł brutto.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ekonomia i socjologia są passé. To w tych zawodach będzie można dobrze zarobić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA