Dziennikarze: Jak pracują, ile zarabiają, co sądzą o swoim zawodzie?

• Jak wynika z opublikowanego przez Press Institute raportu "Dziennikarze 2016", dla większości badanych zawód dziennikarza to przede wszystkim powołanie i pasja.
• Niestety, według większości to zawód, który w ostatnich latach zmienia się na gorsze.
• Mimo to zdecydowaną chęć pozostania w zawodzie do emerytury deklaruje co trzeci dziennikarz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dziennikarze: Jak pracują, ile zarabiają, co sądzą o swoim zawodzie?

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

1 mar 2016 11:45


Z pracy w mediach – pomimo niewysokich zarobków – utrzymuje się wciąż ponad 70 proc. ankietowanych. 58 proc. badanych pracuje na pełnym etacie, ale już prawie połowa dziennikarzy łączy pracę dla różnych rodzajów mediów. Wśród nich większość (60 proc.) łączy prasę i internet.

Połowa badanych pracuje w tygodniu średnio 9–11 godzin dziennie. Co piąty dziennikarz (21,4 proc.) awansował w ciągu ostatnich dwóch lat. Mimo rozwoju technologii i internetu, w pracy dziennikarza dominują wciąż bezpośrednie spotkania i rozmowy – czy to z informatorami, czy bohaterami materiałów. Tak pracuje 61,1 proc. badanych. Zdecydowana większość (71,6 proc.) respondentów utrzymuje się tylko z pracy w mediach.

Dla 44,5 proc. głównym zajęciem jest zbieranie materiałów przez telefon i e-mail, a dla 38,9 – redagowanie, poprawianie lub uzupełnianie otrzymywanych materiałów.

W ciągu ostatnich dwóch lat zarobki 31,4 proc. dziennikarzy wzrosły, a 28,9 proc. – spadły. Połowa osób zatrudnionych w redakcjach warszawskich zarabia ponad 5,5 tys. zł netto, natomiast w mediach regionalnych zarabia tyle jedynie 12,6 proc.

W mediach lepiej wynagradzani są mężczyźni. Wśród dziennikarek co trzecia zarabia miesięcznie między 2,1 a 3,5 tys. zł, podczas gdy wśród dziennikarzy tylko co piąty.

Co czwartemu dziennikarzowi pracodawca zapewnia dodatki socjalne (np. ryczałt na samochód, karnety na zajęcia sportowe), a co trzeci badany ma zapewnioną prywatną
opiekę medyczną i możliwość rozwoju zawodowego.

Dla 86,1, proc. badanych zawód dziennikarza to przede wszystkim powołanie i pasja.

Największe szanse na zatrudnienie mają dziennikarze specjalizujący się w ekonomii, nowych technologiach, polityce, a także dziennikarze zajmujący się sprawami społecznymi.

Zdaniem aż 91,2 proc. dziennikarzy ich zawód nie podlega zmianom na lepsze, a według 86,8 proc. prestiż zawodu dziennikarza jest coraz mniejszy. Zawodowi dziennikarza najbardziej zagrażają: spadek profesjonalizmu i słabszy warsztat, napływ do redakcji osób bez podstawowej wiedzy, coraz gorsze zarobki i warunki pracy. Ponad połowa badanych wskazała też rosnącą konkurencję ze strony blogosfery i mediów społecznościowych oraz wzrastający wpływ reklamy na redakcje.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.