×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

"Dzień matki oszukanej przez PiS". Samotni rodzice pokrzywdzeni przez Polski Ład

  • Autor: PAP/JP
  • 26 maj 2022 11:17

Oczekujemy przywrócenia możliwości wspólnego rozliczania się samotnych rodziców z dziećmi - mówiły na czwartkowej konferencji prasowej posłanki Lewicy, które zorganizowały ją wraz z przedstawicielkami Stowarzyszenia Samotni Rodzice.

"Dzień matki oszukanej przez PiS". Samotni rodzice pokrzywdzeni przez Polski Ład
Lewica chce, by samotny rodzic rozliczający się z dzieckiem mógł skorzystać z dwukrotności kwoty wolnej od podatku (fot. Shutterstock)
REKLAMA

Wcześniej Lewica informowała, że chce, by samotny rodzic, rozliczający się z dzieckiem, mógł skorzystać z dwukrotności kwoty wolnej od podatku, tak jak było przed wprowadzeniem Polskiego Ładu.

Uchwalona niedawno przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT, która m.in. obniża dolną stawkę PIT z 17 do 12 proc., ponownie wprowadza wspólne rozliczenie z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców, którzy skorzystają z półtorakrotności kwoty wolnej, czyli 45 tys. zł. Wspólne rozliczenie zastąpi - wprowadzoną od 1 stycznia 2022 r. w Polskim Ładzie - ulgę w wysokości 1500 zł, która z kolei zastąpiła możliwość wspólnego rozliczania się z dzieckiem. Nowelizacją ustawy o PIT zajmie się teraz Senat. Rząd chce, aby weszła ona w życie od 1 lipca.

Monika Falej (Lewica) przypomniała na czwartkowej konferencji prasowej, że tego dnia przypada Dzień Matki, ale w tym roku jest to "dzień matki oszukanej przez PiS".

"PiS odebrał poczucie bezpieczeństwa matkom i poczucie bezpieczeństwa dzieciom samotnych rodziców" - mówiła Falej. "PiS powiedział, że samotni rodzice to nie rodzina i odebrał możliwość wspólnego rozliczania się z dziećmi przez samotnych rodziców" - dodała.

Przypomniała, że Lewica złożyła do ustaw podatkowych poprawki przywracające możliwość wspólnego rozliczania się samotnych matek z dziećmi. Taką inicjatywę podjął też Senat, przywracając możliwość wspólnego rozliczania się samotnych rodziców i samotnych ojców - przypomniała.

"Będziemy walczyć skutecznie, by wspólne rozliczanie się rodziców z dziećmi było realnym prawem i by nie była łamana konstytucja z tego powodu" - powiedziała Falej. "Stajemy murem za matkami w dniu matek" - dodała.

W ubiegłym tygodniu Senat podjął inicjatywę ustawodawczą, kierując do Sejmu projekt przywracający prawo dla osób samotnie wychowujących dzieci do wspólnego opodatkowania się z tym dzieckiem.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: "Dzień matki oszukanej przez PiS". Samotni rodzice pokrzywdzeni przez Polski Ład
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Edek 2022-05-26 17:40:29

    Czekaj czekaj czyli jeśli jestem w formalnym związku z małżeńskim i mam 2 dzieci to wraz z żoną mam 60 tys kwoty wolnej od podatku natomiast samotny rodzic z 2 dzieci 60 tys. Czyli lepiej się rozwieść ale nadal żyć z żoną w tym momencie konkubiną bo zwiększa się kwota wolna od podatku.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA