PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

22 września to najlepszy czas, by stanąć przed lustrem i z pewną miną z samym sobą rozpocząć rozmowę o podwyżce wynagrodzenia. Obchodzimy wtedy Światowy Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy. Jak wynika z raportów wielu instytucji, w tej kwestii w Polsce najlepszy czas - z perspektywy pracownika - mamy już za sobą. Do ćwiczeń powinniśmy się więc bardzo mocno przyłożyć.

Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy
Wyhamowaniu presji płacowej towarzyszy też niewielki spadek udziału firm prognozujących podwyżki. Fot. Shutterstock
REKLAMA
  • 22 września przypada Światowy Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy.
  • W ostatnich miesiącach wielu pracowników odbyło takie rozmowy. Ci, którzy mają je nadal przed sobą, powinni przygotować się do nich dużo lepiej. Presja płacowa słabnie.
  • Jak na aspiracje płacowe pracowników wpłynął Zerowy PIT dla młodych? Czy i jak odbije się na nich zapowiedziana na najbliższe lata przez Prawo i Sprawiedliwość rekordowa podwyżka płacy minimalnej?

Jak wynika z najnowszego badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców coraz mniej pracodawców (choć nadal dużo) planuje w najbliższym czasie podwyżkę wynagrodzeń. W raporcie a drugie półrocze 2019 roku 25 proc. badanych wskazało, że planuje podnieść wynagrodzenie podwładnym (4 proc. przyznało, że planuje znaczne podwyżki, 21 proc., że niewielkie). Tymczasem w adekwatnym okresie rok wcześniej na pytanie "Czy planuje Pani/Pan zmianę wynagrodzeń pracowników w swojej firmie w najbliższych miesiącach?", pozytywnie odpowiedziało aż 43 proc. badanych (10 proc. mówiło o znacznych podwyżkach, 33 proc. o niewielkich). Zaś w drugim półroczu 2017 roku o podwyżkach mówiło 30 proc. badanych przedsiębiorców (2 proc. o znacznych, 28 proc. o niewielkich).

Analiza NBP

Podobny tren zauważyli analitycy Narodowego Banku Polskiego. Szybki Monitoring NBP - analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw (lipiec 2019) wskazuje, że presja płacowa mocno wyhamowała. W najbliższych miesiącach spadek będzie jeszcze większy. Jak czytamy w raporcie, o ile do początku 2019 r. odsetek przedsiębiorstw prognozujących podwyżki (wśród tych, które odczuwały presję na wzrost wynagrodzeń), pozostawał w długookresowym trendzie wzrostowym, to w ostatnich dwóch kwartałach obserwowana jest jego stabilizacja na poziomie ok. 45 proc. Widoczne jest to przede wszystkim w przedsiębiorstwach prywatnych, gdyż w sektorze publicznym odsetek ten wzrósł w stosunku do poprzedniego kwartału, a presja płacowa wciąż jest tam coraz silniejszym bodźcem do podnoszenia wynagrodzeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Dzień Ćwiczenia Przed Lustrem Prośby o Podwyżkę Płacy

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  • Zeghar 2019-09-22 15:38:18

    Jakiej k***a prośby? Dajesz szefie podwyżkę albo sayonara...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA