PARTNERZY PORTALU

Dzień Babci i Dziadka. Dochody seniorów niezagrożone, martwi coś innego

  • Justyna Koc
    jk
  • 21 sty 2021 15:50

W czwartek (21 stycznia) obchodzimy Dzień Babci, a w piątek (22 stycznia) Dzień Dziadka. Część z nich jest już na emeryturze - nie pracuje i do pracy nie zamierza wrócić. Są jednak i tacy, którzy z przymusu bądź własnego wyboru nie opuścili rynku pracy.

Dzień Babci i Dziadka. Dochody seniorów niezagrożone, martwi coś innego
Z danych GUS wynika, że w 2019 roku 21,9 proc. ogółu ludności było w wieku poprodukcyjnym (Fot. Pixabay)
REKLAMA
  • Ekonomicznie seniorzy nie zostali tak dotkliwie dotknięci koronakryzysem jak inne, młodsze generacje, ale to nie oznacza, że są zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej.
  • Osoby w wieku 65+ martwią się rosnącymi rachunkami.
  • Część dorabia do emerytury z przymusu, a część z wyboru - nie każdy senior chce opuszczać rynek pracy w wieku emerytalnym.

Z danych GUS wynika, że w 2019 roku 21,9 proc. ogółu ludności było w wieku poprodukcyjnym (60 lat w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn).

Gdy spojrzymy na poprzednie lata, to zauważymy tendencję wzrostową. W 2010 r. w wieku poprodukcyjnym było 16,8 proc. Polaków, a w 1990 r. - 12,8 proc.

Źródło: GUS
Źródło: GUS

 

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Intrum, dochody blisko co drugiego konsumenta w Polsce zostały obniżone przez pandemię. Najmniej respondentów badania, skarżących się na ten problem, znajduje się wśród seniorów, w grupie wiekowej 65+ (23 proc.).

- Zmniejszone dochody polskich konsumentów w pandemii są wynikiem utraty części etatu lub pracy w ogóle. To tłumaczy, dlaczego seniorów problem ten dotknął w najmniejszym stopniu. Wśród osób po 60. roku życia mamy wiele emerytów czy osób utrzymujących się z rent. Te świadczenia nie zostały zagrożone przez kryzys. Zupełnie inaczej jest w przypadku młodszych generacji czy osób aktywnych zawodowo - wyjaśnia Dariusz Łupiński, ekspert Intrum.

Seniorzy spokojni o dochody

Te uwagi potwierdzają kolejne dane. Blisko połowa (49 proc.) konsumentów po 65. roku życia (najmniej ze wszystkich przeanalizowanych grup wiekowych) przyznaje, że obecnie bardziej niż w jakimkolwiek innym momencie swojego życia martwi się swoją sytuacją finansową. Dla porównania, w grupie wiekowej 45-54 lat zdecydowanie więcej, bo 66 proc. osób uważa tak samo. Widać więc, że koronakryzys nie wpłynął tak negatywnie na samopoczucie seniorów, jak na konsumentów z innych pokoleń.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Słowa kluczowe

Więcej

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Dzień Babci i Dziadka. Dochody seniorów niezagrożone, martwi coś innego

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA