PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu partner portalu

Dyplom MBA to ogromny skok pensji. Zobaczcie, o ile więcej można zarobić

 • jk
 • 30 maj 2022 16:52

Osoby, które legitymują się dyplomem Master of Business Administration (MBA), w 2021 roku zarabiały nawet dwukrotnie więcej od tych, które poprzestały na tytule magistra lub magistra inżyniera – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Dyplom MBA to ogromny skok pensji. Zobaczcie, o ile więcej można zarobić
W 2021 roku magistrowie z dyplomem MBA zarabiali o 95 proc. więcej niż magistrowie bez tego dyplomu (Fot. Shutterstock)
REKLAMA

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak w 2021 roku magistrowie z dyplomem MBA zarabiali o 95 proc. więcej niż magistrowie bez tego dyplomu, a mediana ich wynagrodzeń wyniosła 12 100 złotych brutto.

W przypadku magistrów inżynierów ta różnica to już 102 proc., a mediana płac u legitymujących się dyplomem MBA była równa 14 600 zł. Mediana zarobków osób z doktoratem sięgnęła 8 000 zł, a w przypadku posiadających dodatkowo dyplom MBA 14 500 zł, czyli o 45 proc. więcej.

Interesują Cię biura, biurowce, powierzchnie coworkingowe i biura serwisowane? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Badanie Sedlak & Sedlak wskazuje, że najwyższe wynagrodzenia otrzymują posiadający dyplom MBA dyrektorzy generalni – z medianą płac równą 22 250 zł brutto, przy czym 25 proc. badanych zarabia powyżej 30 825 zł.

Nieco mniej otrzymywali dyrektorzy ds. finansów i controllingu z medianą wynoszącą 21 939 złotych (25 proc. zarabia powyżej 27 500 złotych) oraz dyrektorzy ds. sprzedaży – 20 000 złotych brutto (25 proc. zarabia powyżej 26 000 złotych).

Więcej niż pieniądze

Możliwość uzyskania wyższego wynagrodzenia zawsze była ważnym motywatorem do podnoszenia kompetencji czy zmiany pracy. Jednak wśród uczestników programów MBA na pierwszy plan wysuwają się zdecydowanie inne motywacje.

Czytaj też: Studia podyplomowe za granicą. Te kierunki wybierają Polacy najczęściej

– Dla jednych będzie to dążenie do zawodowego rozwoju przez zdobywanie nowych i doskonalenie już posiadanych umiejętności. Dla innych chęć konfrontacji własnych doświadczeń z osobami o porównywalnym, a często nawet bogatszym doświadczeniu menedżerskim. A jest z kim dyskutować. Nasze analizy wskazują, że w programach MBA uczestniczą osoby, których średni staż pracy to 18 lat. 70 proc. piastuje stanowisko kierownika lub dyrektora, a członkowie zarządu lub zarządzający właściciele firm stanowią 17 proc. – mówi dr hab. Angelika Kędzierska-Szczepaniak, dyrektor programu MBA w Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Profil uczestników programu MBA niewiele się zmienia. Statystyki GFKM pokazują, że zdecydowana większość – ponad 80 proc. – jest w wieku od 31 do 50 lat. Prawie połowa ma wykształcenie techniczne, a około 40 proc. ekonomiczne i biznesowe.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (6)

Do artykułu: Dyplom MBA to ogromny skok pensji. Zobaczcie, o ile więcej można zarobić

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Iwona 2022-06-01 11:04:49

  Mam MBA i 32 lata stażu a i najważniejsze jestem kobietą nikt nie chce kobiet wykształconych i 50+ Polsja to zadupie i zaścianek Europy ,dyskryminacja i zabobony . Ostatnie 5 lat cofnęły Baś o 20 lat do tyłu!!!!!!!

 • D3 2022-05-31 15:01:01

  Coraz więcej Matołków dyplomowanych ... na zajęciach aby nic nie zadawać, przecież zapłacili to dyplom się należy... podstawowe wymagania z zarządzania procesem o podstawach zarządzania operacyjnego nie wspominając, wątki z zarządzania strategicznego rozpalają przyszłych menadżerów dyplomowanych, a podstawy procesowo ... A co to? Wiele dyplomów jest wydmuszką markeringową .... niezależnie od Uczelni. Prosty tesr: proszę wskazać istotne elementy funkcjonującego procesu z uwzględnieniem wskaźników sprawności i ..... dłuuuga.... cisza

 • Okradziony w OFE 2022-05-31 11:22:18

  No cóż... Mimo dyplomu MBA, i to zagranicznej dobrej uczelni, nie tylko nie skoczyła mi pensja, ale od kilku lat nie mogę zdobyć żadnego nowego kontraktu. Jestem 50+, i siusiumajty z HaeRów traktują mnie jak chodzącego i śmierdzącego trupa, i odrzucają bez czytania moje CV jak tylko zerkną na PESEL (a od tego zaczynają analizę oferty). Więc nie mąćcie ludziom w głowach!

  • Absolwent MBA z USA 2022-05-31 12:21:57

   Kompetencje nie mają żadnego znaczenia w systemie, w którym odpowiednio wynagradzana praca jest towarem reglamentowanym, dostępnym z klucza, a nie z wykształcenia i doświadczenia. Potwierdzam - mącenie ludziom w głowach.

 • Mich 2022-05-31 09:59:14

  Ja bym się zapytał co tu jest skutkiem, a co jest przyczyną. Bp MBA często okazuje się skutkiem sukcesu, a nie przyczyną

 • Rubaruba 2022-05-30 17:06:53

  A odpowiednia legitymacja partyjna to skok x10...

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA