PARTNERZY PORTALU partner portalu partner portalu partner portalu

Raport PwC: Do 2040 r. płaca realna w Polsce zwiększy się o 141 proc.

  • Katarzyna Domagała-Szymonek
    KDS
  • 25 lut 2019 10:44

Dynamika wzrostu płac w Polsce jest jedną z najszybszych spośród 21 państw przebadanych przez ekonomistów PwC państw. Z raportu „International Wage Projections to 2040” wynika, że do 2040 roku płaca realna w Polsce wzrośnie o 141 proc. Mimo to za dwie dekady polskie zarobki będą stanowiły równowartość... 71 proc. średnich wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii.

Raport PwC: Do 2040 r. płaca realna w Polsce zwiększy się o 141 proc.
Adobe Stock
REKLAMA
  • Eksperci PwC opublikowali raport „International Wage Projections to 2040”.
  • Wynika z niego, że w ciągu najbliższych 20 lat pensje w Polsce wzrosną o 141 proc.
  • Mimo tak szybkiego wzrostu płac w Polsce w 2040 r. średnie miesięczne wynagrodzenie będzie niższe niż w dojrzałych gospodarkach na świecie.

Spośród 21 państw przebadanych przez ekonomistów, Polska pod względem dynamiki wzrostu pensji znalazła się na 5. pozycji. Lepszym wynikiem niż Polska będą mogły pochwalić się wyłącznie takie kraje jak Indie (wzrost o 222 proc.), Malezja (184 proc.), Indonezja (176 proc.) i Chiny (145 proc.). W tym samym czasie dużo niższy wzrost zanotują Niemcy (41 proc.), Wielka Brytania (29 proc.), Stany Zjednoczone (22 proc.) czy Francja (21 proc.).

- Powiększająca się luka na rynku pracy w Polsce wywiera ogromną presję na wzrost wynagrodzeń. Mówimy tu o pełnym przekroju zawodów, od tych najprostszych, poprzez bardziej zaawansowane, wymagające unikalnych kompetencji i umiejętności. Polscy pracodawcy konkurują już nie tylko pomiędzy sobą, ale też z firmami za granicą. Wyjściem z tej sytuacji jest z jednej sytuacji wzrost wynagrodzeń, z drugiej zaś konieczność inwestowania w rozwiązania pracooszczędne, czyli w automatyzację procesów - mówi Piotr Łuba, partner w firmie doradczej PwC.

Autorzy raportu wskazują, że wysoka pozycja Polski w prognozowanym wzroście wynagrodzeń to z jednej strony efekt szybko rozwijającej się gospodarki, ale także konsekwencja problemów demograficznych. Do 2025 r. luka na rynku pracy w Polsce istotnie się powiększy. Biorąc pod uwagę prognozowane tempo rozwoju gospodarki i rosnące potrzeby biznesu, konieczne będzie zatrudnienie dodatkowo ok. 1,5 mln osób w perspektywie najbliższych 6 lat – wynika z raportu PwC „Rosnąca luka na rynku pracy w Polsce. Jak ją zniwelować?”.

Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport PwC: Do 2040 r. płaca realna w Polsce zwiększy się o 141 proc.

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl Zamawiając newsletter akceptujsz Politykę prywatności portalu


REKLAMA