Dużo czy mało? Podzielone zdania nt. wzrostu płacy minimlanej

Każdy grosz dla tych, którzy mało zarabiają, cieszy - tak związkowcy komentują zapowiedź podwyżki płacy minimalnej w przyszłym roku do 1750 zł brutto. Dla pracodawców wzrost ten jest za wysoki i powinien wynosić o 19 zł mniej, czyli tyle ile wymaga ustawa.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dużo czy mało? Podzielone zdania nt. wzrostu płacy minimlanej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

10 cze 2014 16:35


Szef OPZZ Jan Guz uważa, że mimo podniesienia płacy minimalnej do 1750 zł, rozwarstwienie społeczne w Polsce będzie rosło. Przyznał jednak, że każdy grosz dla tych, którzy mało zarabiają, cieszy. Według niego płacę minimalną w Polsce otrzymuje 1,3 mln osób, nie licząc tych, którzy zatrudnieni są na tzw. umowy śmieciowe, czy mają własną działalność gospodarczą.

Czytaj też: Płaca minimalna w 2015 r. wyniesie 1750 zł?

Jak podkreślił, nowa płaca minimalna oznacza, że pracownik otrzyma na rękę 1286 zł, czyli cała podwyżka wyniesie ok. 49 zł netto. "Tym samym dzienny budżet pracującego zwiększy się o 1,6 zł" - wyliczył. Zwrócił przy tym uwagę, że wynagrodzenia zarządzających spółkami giełdowymi w latach 2011-2012, czyli w okresie spowolnienia gospodarczego w Polsce, wzrosły o ok. 30 proc.

Guz uważa, że przyjęte przez rząd założenia makroekonomiczne są wątpliwe. Według niego wzrost PKB będzie wyższy niż prognozuje Rada Ministrów (według rządu 3,8 proc.), natomiast inflacja może być niższa (wg rządu 2,3 proc.). Szef OPZZ zastrzegł jednak, że koszty utrzymania, zwłaszcza te związane z mieszkaniem, będą na tyle wysokie, że wzrost płacy minimalnej nie zrekompensuje ich w dostatecznym stopniu.

Z kolei Konfederacja Lewiatan uważa, że wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2015 roku jest za wysoki. Zdaniem organizacji powinien nastąpić w oparciu o ustawę o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co oznaczałoby, że najniższe wynagrodzenie wyniosłoby 1731 zł.

"Choć w ostatnim czasie można obserwować pozytywne sygnały z gospodarki i rynku pracy, to jednak podstawy ożywienia są jeszcze ciągle kruche. Świadczyć może o tym chociażby istotne zmniejszenie wskaźnika koniunktury PMI za czerwiec. W takich warunkach należy ostrożnie podejmować decyzje, które mogą mieć wpływ na zmniejszenie lub osłabienie tempa wzrostu zatrudnienia" - przekazała organizacja.

Zdaniem konfederacji zbyt szybkie podnoszenie minimalnego wynagrodzenia będzie miało negatywne konsekwencje dla gospodarki. Według konfederacji wraz ze wzrostem płacy minimalnej pracę mogą stracić osoby, których wynagrodzenia trzeba będzie podnieść.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.