Duże miasto to szansa na wyższe zarobki

Zdecydowanie opłaca się pracować w dużym mieście w zagranicznej firmie. Tam płacą najwięcej.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Duże miasto to szansa na wyższe zarobki

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

26 wrz 2014 13:59


Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak wynika, że pracownicy zatrudnieni w dużych miastach, o liczbie mieszkańców od 500 tysięcy do 1 miliona, zarabiali w 2013 roku przeciętnie o 1 tys. zł więcej od zatrudnionych w miastach liczących mniej niż 50 tysięcy mieszkańców.

Najlepiej zarabiający mieszkańcy większych ośrodków otrzymywali pensje przekraczające 7 tys. zł brutto miesięcznie. To o 1 700 zł więcej, niż zarabiali najlepiej opłacani pracownicy w małych miastach.

Zarówno w dużych jak i małych miastach wynagrodzenia rosły wraz z poziomem posiadanego wykształcenia. Najwyższe zarobki odnotowano wśród osób z wykształceniem wyższym magisterskim, które pracowały w dużych miastach. Mediana ich wynagrodzeń w 2013 roku wyniosła 5 tys. zł.

Natomiast osoby z tytułem magistra pracujące w małych, liczących do 50 tys. mieszkańców miejscowościach zarabiały przeciętnie 4 tys. zł. Najniższe wynagrodzenia otrzymywały osoby z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym – 2 300 zł w małych miastach i 2 500 zł w dużych miastach.

Zaobserwowano znaczną różnicę w zarobkach osób pracujących w polskich i zagranicznych firmach. W dużych miastach różnica wyniosła 1 950 zł (w firmach polskich oferowano wynagrodzenie w wysokości 3 800 zł a w zagranicznych 5 750 zł).

Natomiast w małych miastach różnica zarobków osób pracujących w firmach zagranicznych i polskich wyniosła 1 400 zł. (przeciętne wynagrodzenia: 3 100 złw firmach polskich i 4 500 zł w firmach zagranicznych).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.