Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej (6 listopada 2020 r.). Szef rządu podkreślił, że jak dotąd pomoc rządowa pomogła uratować ponad 5 milionów miejsc pracy i ten cel przyświecać ma także przy realizacji zapowiedzianych działań.
- Autor:AT/PW
- •6 lis 2020 13:51

- Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
- Przedstawię rozwiązania, które w kolejnym rozdziale walki z koronawirusem mają pomóc w dopasowaniu różnych przedsiębiorstw i biznesów do tych trudnych okoliczności. To pomoże Polakom ochronić miejsca pracy - dodał.
- Wśród narzędzi znalazły się m.in subwencje dla firm, wypłaty postojowego i zwolnienie ze składek ZUS.
Mamy do czynienia niewątpliwie z jednym z największych kryzysów w ostatnich dziesięcioleciach. Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej pokazują, że z tego kryzysu Polska ma szansę wyjść lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki.
Premier podczas konferencji prasowej zaznaczył, że spadek gospodarczy w Polsce będzie dwa razy płytszy niż średnia UE.
- Wiemy doskonale, że to ważne jako podstawa odbicia gospodarczego na przyszły rok. Niestety dzisiaj musimy dokonywać kolejnych obostrzeń, żeby zatrzymać ekspansję koronawirusa - wyjaśnił.
Jakie wsparcie dla branż?
W związku z tym rząd wprowadzi narzędzia pomocy branżom dotkniętym obostrzeniami.
- Pomożemy branżom, które najbardziej ucierpiały przez hamulec bezpieczeństwa. Ostatnie dane Eurostatu pokazywały, że sprzedaż detaliczna zwiększała się. Po tym dynamicznym odbiciu w 3 kwartale, znajdujemy się teraz znowu w trudnej sytuacji - wyjaśnił.

Jak dodał kluczowa jest ochrona miejsc pracy.
- Obroniliśmy 5 mln miejsc pracy w ostatnich miesiącach. Tarcza Antykryzysowa i Tarcza Finansowa to łącznie około 150 mld zł, a na walkę z COVID-19 od początku pandemii wydaliśmy ponad 300 mld zł - wyjaśnił.
Mowa o rozwiązaniach, które w kolejnym rozdziale walki z koronawirusem mają pomóc w dopasowaniu różnych przedsiębiorstw i biznesów do tych trudnych okoliczności. Ma to pomóc Polakom ochronić miejsca pracy.
Subwencje do 70 proc., pożyczki długoterminowe
Przewidziano subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wysokości do 70 proc. niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30 proc. względem tego samego okresu 2019 r.


Słowa kluczowe
- COVID-19
- koronawirus
- tarcza finansowa
- rząd
- przedsiębiorcy
- miejsca pracy
- ZUS
- dofinansowanie
- Mateusz Morawiecki
- Tarcza Antykryzysowa
KOMENTARZE (2)