×

Subskrybuj newsletter
pulshr.pl

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNERZY PORTALU

Dochody rolników znacznie niższe niż innych grup zawodowych. Brak młodych chętnych do przejmowania gospodarstw

Po wejściu do Unii Europejskiej w polskim rolnictwie zaszły duże zmiany. Rosną dochody gospodarstw rolnych, poprawia się też jakość życia na wsi, co jest zauważalne np. w dostępie do infrastruktury.

Dochody rolników znacznie niższe niż innych grup zawodowych. Brak młodych chętnych do przejmowania gospodarstw
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 23 września 2022
REKLAMA
Europejski Kongres Gospodarczy
Trwa rejestracja uczestników na nasz tegoroczny Europejski Kongres Gospodarczy. Zapraszamy! Udział możecie potwierdzić pod tym linkiem.

• Wciąż jednak wiele obszarów wymaga modernizacji, a dochody rolników są niższe niż innych grup zawodowych.

• Problemem jest też zmiana pokoleniowa i założenia prawne dla rozwoju rolnictwa.

Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych rolniczo państw UE. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2015 roku działalność prowadziło nieco ponad 1,4 mln gospodarstw, jednak ich liczba maleje nieprzerwanie od 2010 roku. Jedna trzecia (32 proc.) to średnie gospodarstwa o areale 2 do 5 ha, które przynoszą relatywnie niewielkie dochody. Niemal co czwarte (23 proc.) liczy pomiędzy 5 a 10 ha, natomiast największe gospodarstwa rolne powyżej 20 ha, które na ogół są dobrze wyposażone, profesjonalnie podchodzą do produkcji rolnej i przynoszą dobre dochody, stanowią niecałe 10 proc.

– Pomimo Wspólnej Polityki Rolnej dochody rolników w całej Unii są stosunkowo niskie. Brakuje młodych rolników chętnych do przejmowania gospodarstw, mamy zahamowany proces wymiany pokoleń, szczególnie w starej Europie. Jeżeli gospodarstwo jest duże, dobrze wyposażone i dochodowe, wtedy jeszcze młodzi chcą w nim zostawać, aczkolwiek w przyszłości też będą zmieniać zdanie – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes dr Czesław Siekierski, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

Jak podaje GUS, w ubiegłym roku dochód rozporządzalny w gospodarstwach rolnych wzrósł o 11 proc. Natomiast średni dochód gospodarstw rolnych w przeliczeniu na 1 ha wyniósł 2577 zł i był znacznie wyższy niż jeszcze rok wcześniej (1975 zł w 2015 roku), co ma być efektem wzrostu produkcji globalnej wyższej dotacji z UE. Szacuje się, że obecnie 40–50 proc. dochodów rolników stanowią unijne dotacje.

– W Polsce jakość życia wyraźnie wzrosła po wejściu do Unii, kiedy otrzymaliśmy wsparcie w ramach WPR. Były to dopłaty bezpośrednie do hektara, a więc te środki dostały duże, średnie i małe gospodarstwa w zależności od wielkości. Ich wpływ był istotny, bo – szczególnie w małych gospodarstwach – część była przeznaczona na wsparcie bieżących potrzeb. Natomiast sektor ładnie się rozwija, o czym najlepiej świadczy wzrost poziomu eksportu i powszechna dostępność do żywności w Polsce – mówi dr Czesław Siekierski.

PODOBAŁO SIĘ? PODZIEL SIĘ NA FACEBOOKU

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

KOMENTARZE (7)

Do artykułu: Dochody rolników znacznie niższe niż innych grup zawodowych. Brak młodych chętnych do przejmowania gospodarstw

Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
 • Powiat Chełmski, dawne Województwo Chełmskie gdzie wszystko się zaczęło, ojciec Grzegorza Raniewicza Platforma Obywatelska agent Służb Rosyjskich( w czasach komuny odpowiadał za rozpoznanie) afera gruntowa, afera gazowa, konfiskata mienia żydowskiego do chwili obecnej nie rozliczona itd. Polecamy również wywiad Wicemarszałka woj Lubelskiego Krzysztofa Grabczuka dla Radia BON TON z maja 2017roku, wyłudzone środki finansowe na gruntach w obrębach gmin z pewnością będzie trzeba społeczeństwu oddać, majątku jaki na powyższym uzyskał z pewnością nikt jemu nie odbierze. 2018-03-18 16:02:03

  Faktycznie , potwierdzili oficjalnie w mediach Komitet Polityczny PiS Beata Mazurek jest psychicznie chora, przypadłość tej choroby jest zaraźliwa, w związku z czym Jarosław Kaczyński sfiksował . Problem tkwi nie w prawicy lecz w chorym prawie, jeżeli będziemy dalej chronić przestępców którzy doprowadzili Nasz kraj do ruiny nie przedłużając okresu przedawnień przestępstw zrobią z Was wszystkich psychicznie chorych, celem dalszych grabieży obyście nic nie mieli.

 • Polak na emigracji, gdzie honor ojczyzna parszywe nędzne złodziejaszki. 2018-03-09 12:58:39

  Do Anarchia, bezprawie czy Państwo teoretyczne: Obecna władza ma problemy ze zadaniami z zakresu Administracji Rządowej, samorządy jak będą tak dalej bezkarnie kreślić obszary na mapach zasadniczych to Zbigniew Ziobro ze strachu przed Komisją Europejską będzie musiał przyznać iż kula ziemska jest kwadratowa , czas z patologia skończyć i zorganizowaną grupą przestępczą która oficjalnie w mediach nazywa się "Ciasną Mafią".

 • Anarchia, bezprawie czy Państwo teoretyczne. 2018-03-09 10:53:33

  W obszarze gruntów mamy jeden wielki burdel, brak spójności między Miejskim czy Powiatowym Ośrodkiem Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Administracja Rządowa nie ogrania iż powinien powstać Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej gdzie wszystkie wnioski i zmiany byłyby skanowane i weryfikowane co do ich prawidłowości prowadzenia ewidencji gruntów, na chwile obecną mamy bajzel większy jak po II wojnie światowej, Główny Geodeta Kraju posiadając system orzecznictwa ręce umywa nie chce zajmować merytorycznie stanowiska przy skumulowanych przez lata przestępstwach na mapach zasadniczych które stały się operatem po modernizacjach gruntów rolnych wszystkich klas na cele nie rolnicze, właściciele gruntów czy wieczyści użytkownicy nawet nie byli stronami postępowań.Ustawodawca nie przewidział iż powyższe przestępstwa z gruntami fałszowania map zasadniczych powinny być ścigane na równi ze zabójstwami, samorządy wypłacały pieniądze publiczne tzw. łapówki dla swoich złodziei pod inwestycje za grunty które nie miały odzwierciedlenia co do stanu faktycznego ich klasyfikacji ,jako "B"budowlane, wszelkie malwersacje finansowe z środków publicznych powyżej 10lat w dokumentacji urzędowej na chwile obecną zostały zniszczone, w związku z powyższym prawica nie powinna się zastanawiać gdyż posiada czystą pozycje, należy zorganizowaną grupę przestępczą która destabilizowała Nasz kraj zlikwidować (wzorując się na USA przestępstwa nigdy nie powinny ulec przedawnieniu, nowelizacja ustawy nie może mieć zastosowania w postępowaniach zakończonych prawomocnymi wyrokami) .

 • Państwo Teoretyczne . 2018-03-05 07:15:34

  W obszarze gruntów mamy jeden wielki burdel, brak spójności między miejskim czy powiatowym ośrodkiem dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej , administracja rządowa nie ogrania iż powinien powstać jeden centralny ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej gdzie wszystkie wnioski i zmiany byłyby skanowane i weryfikowane co do ich prawidłowości prowadzenia ewidencji gruntów, na chwile obecną mamy bajzel większy jak po II wojnie światowej, Główny Geodeta Kraju posiadając system orzecznictwa ręce umywa nie che zajmować merytorycznie stanowiska przy skumulowanych przez lata przestępstwach na mapach zasadniczych które stały się operatem.

 • Przestępstwa postawą dobrobytu ciasnej Mafii, destabilizacji Państwa Polskiego. 2018-02-28 08:44:54

  Za niskie płace i emerytury ZUS odpowiadają parlamentarzyści, ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych z dnia 10 października 2008 roku wetowana przez świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego która weszła w życie 1 stycznia 2009roku, ustawa sztandarowa PSL z 27lutego 2012 roku( Dz.U.2013 Poz 503), ustawa z 10 lipca 2015 roku (Dz.U.2015 Poz.1338) PaP portal samorządowy; Do pół hektara. Posłowie PSL chcą ułatwić odrolnienie gruntów klas I-III ,zniszczyli Polskie rolnictwo, tradycje i wieś , wieśniaków zmieszali z miastem, wyszedł szał chuja. jaki jest sens w danych okolicznościach dopłacać do KRUS( Prokurator Generalny-Minister Sprawiedliwości powinien rozporządzeniem przedłużyć okres przedawnień przestępstw związanych z gruntami na równi ze zabójstwami, fuszerstwa map zasadniczych sięgają do 1995roku). W imię czego musimy zadłużać dalej Państwo Polskie, dla tych baranów,debili którzy w ostatnim czasie zdyskredytowali Nasz kraj z gruntami na arenie międzynarodowej? Nie można przeprowadzić inwestycji budowy rurociągu Nord Stream2 drogą lądową przez Polskę, cierpieć będą przez debili również Nasi sąsiedzi Ukraina.

REKLAMA

Nie przegap żadnej nowości!

Subskrybuj newsletter PulsHR.pl


REKLAMA